Tarih-i Mu'teber Feth-i Kandiye (Transkript ve tahlil)
Tarih-i Mu'teber Feth-i Kandiye (Transcripts and analysis)
- Tez No: 721096
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSTAFA ERAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Girit, Kıbrıs'tan sonra Akdeniz'in ikinci büyük adası olup“Afrika, Asya ve Avrupa”kıtasının ortasında çok önemli bir konuma sahiptir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ortalama 25 senelik bir mücadelenin ardından 1669 tarihinde fethedildiği görülmektedir. Osmanlı Devleti yirmi beş yıllık süreç içerisinde Girit'te üstün mücadeleler vermiş ve zaferler kazanmıştır. Girit Adası'nın Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesinden sonra yaklaşık bir buçuk asır, adada bütün topluluklar kardeşlik içerisinde barış dönemi yaşamışlardır. Osmanlı Devleti'nin tüm çabalarına rağmen Girit 1913 yılında Yunanistan'a ilhak edilmiştir. Tezde, Girit'in fethini ve Girit'teki mücadeleleri anlatan el yazması nüshalar üzerinden yeni bir metin inşa edilmiş ve Girit savaşları aktarılmıştır. Çeşitli nüshaları bulunan yazmanın en eski tarihli olanı değerlendirilmeye alınarak çalışmanın asıl metni oluşturulmuştur. Eserin başında Nemçe çasarına gönderilen ahitname yer alırken, eserin sonunda savaşta kaybedilen zayiat ve şehit olanların sayısı aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crete is the second largest island in the Mediterranean after Cyprus and has a very important position in the middle of the“Africa, Asia and Europe”continent. It is seen that it was conquered by the Ottoman Empire in 1669 after an average of 25 years of struggle. The Ottoman Empire fought and won victories in Crete in a period of twenty-five years. After the conquest of Crete by the Ottoman Empire, for about a century and a half, all communities on the island lived in peace in brotherhood. Despite all the efforts of the Ottoman Empire, Crete was annexed to Greece in 1913. In the thesis, a new text was constructed from the manuscriptd describing the conquest of Crete and the strıggles in Crete and the Cretan Wars was were conveyed. Tge original text of the study was created by evaluating the oldest dated manuscript of the manuscript, which has various copies. At the beginning of the work, there is the ahitname sent to the Namçe casar, while at the end of the work, the number of casualties and martyrs lost in the war is conveyed.