حاشية منصور سبط الطبلاوي على فتح الوهاب شرح منهج الطلاب لزكريا الأنصاري: من بداية كتاب البيوع وحتى باب المبيع قبل قبضه': دراسةً وتحقيقاً
Zekeriyyâ el-Ensârî'nin Menhecü't-Tullâb Alâ Şerh-i Fethi'l-vehhâb adlı eserine mansûr sıbt et-Tablâvî'nin yazdığı hâşiye'nin tahkik ve tahlili (Kitâbu'l-Buyûʿun başlangıcından Nebîʿnin kabzına kadar)
  1. Tez No: 879329
  2. Yazar: AHMED QUTAİBA ABDULSALAM ALSOUFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı,“İmam Allâme Mansûr b. Ebî'n-Nasr, Sıbt Nâsıruddîn Muhammed b. Sâlim et-Tablâvî'ye (ö. 1014/1605) ait, Şeyhülislâm Zekeriyyâ el-Ensârî'nin Menhecü't-Tullâb adlı eserine yazdığı Fethu'l-Vehhâb şerhine yazılan hâşiyeyi tahkik etmek ve değerlendirmektir. Söz konusu eser, Mansûr et-Tablâvî'nin, Zekeriyyâ el-Ensârî'nin Menhecü't-tullâb Alâ Şerhi̇ Fethi̇'l-vehhâb adlı şerhine yazılmış en önemli iki hâşiyeyi derleyip bir araya getirmesi ve metin üzerinde ilmî bir tasarrufla yeniden düzenlemesi bakımından önemlidir. Bu önemli haşiyelerden ilki, ”muhakkiklerin sonuncusu“ ve ”müdekkiklerin önde geleni" olarak bilinen Ahmed b. Kâsım el-'Abbâdî'nin (ö. 994/1586) hâşiyesi olup diğeri ise Şâfiî mezhebi literatüründe otorite sahibi kabul edilen 'Umeyra ismi ile meşhur hocası Şihâbüddîn Ahmed el-Burlusî'nin (ö. 957/1550) hâşiyesidir. Mansûr et-Tablâvî, bu iki kaynaktan faydalanarak Şâfiî mezhebinin literatürüne katkıda bulunmuş ayrıca araştırmacılar ve mezhep üzerinde derinleşmiş kişiler için faydalı birçok meseleyi de aktarmıştı. Hâşiyelerin büyük bir kısmı, Mansûr et-Tablâvî'nin kendi hâşiyesine dayanmakta olup müellif eseri, Tahâret bölümünden başlayarak Ümmühâtü'l-Evlâd bölümüne kadar fıkhın çeşitli bâbları üzerine tertip etmiştir. Bu bağlamda mezhepte muteber büyük âlimlerin görüşleri, meseleleri, fetvaları ve önemli tenbihleri bir araya getirilmiştir. Çalışmada, müellif Mansûr et-Tablâvî'nin hayatı ve ilmî kişiliğini tanıtmak amacıyla tarihî-betimleyici yöntem kullanmış; metnin tahkikinde ise ilmî araştırma yöntemini benimsenerek nüshalar karşılaştırılmış, metni tespit ve tashih edilmiş ve eserin aslına uygun şekilde neşrine özen gösterilmiştir. Ayrıca rivayetlerin kaynaklarını tespit ederek asıllarına atıfta bulunulmuştur. Mansûr et-Tablâvî eserinde, birçok nakli kaynak belirtmeksizin aktarmış, ancak birçok meseleyi ilmî yetkinliğinden ötürü tashih ettiği, tefsir, fıkıh, usûl, hadis, nahiv gibi birçok ilim dalında maharet göstermiş ve her biri üzerine müstakil eserler telif ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca tercih ve istidlallerinde Şâfiî mezhebine bağlı kalmış, kendi döneminde yüksek bir ilmî mevkiye sahip olduğu ve geniş bir şöhrete ulaştığı görülmüştür. Eserin, müellifinin ilmî birikimi ve geniş bilgi yelpazesi sayesinde, Şâfiî mezhebine dair görüşlerin adeta ansiklopedik bir derlemesi niteliğinde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This is a summary and scholarly analysis of the work“Hashiyat Mansur Sibt al-Tablawi 'ala Fath al-Wahhab Sharh Minhaj al-Tullab”(Gloss on Fath al-Wahhab, a commentary on Minhaj al-Tullab by Shaykh al-Islam Zakariya al-Ansari) by the great scholar Mansur ibn Abi al-Nasr Sibt al-Tablawi (d. 1014 AH).The significance of this book lies in the fact that al-Tablawi systematically compiled and critically edited two of the most important glosses on the Sharh al-Minhaj:The gloss of the great verifier and scholar, Ahmad ibn Qasim al-Abbadi (d. 994 AH).The gloss of his own teacher, the leader in the verification of the Shafi'i school, Shihab al-Din Ahmad al-Burlusi, famously known as Amira (d. 657 AH).Al-Tablawi used these works to verify the rulings of the school, transmitting crucial issues that are beneficial to researchers and advanced students of the Shafi'i madhhab. The majority of these glosses are based on al-Tablawi's own work, which he organized by chapter, beginning with the chapter on purification (tahara) and concluding with the book on ummahāt al-awlād (concubines who bear children to their masters).The book gathers a vast number of sayings, rulings, fatwas, and important notes from the major, authoritative scholars of the Shafi'i school. The researcher used a historical descriptive methodology to provide a biography of the author, al-Tablawi, and his academic life. The researcher also applied the principles of scientific textual criticism by transcribing, verifying, and presenting the text as the author intended, and by documenting the scholarly sayings and their sources.The study reached several key conclusions:The author often cited sources without full attribution, but his corrections of many issues demonstrate his profound scholarly command.He excelled in multiple fields, including Qur'anic exegesis, jurisprudence (fiqh), legal theory (usul), Hadith, and grammar, and he wrote a separate work on each subject.Through his reasoned judgments and proofs, the author remained committed to the Shafi'i school.Al-Tablawi achieved a high scholarly status and widespread fame in his era, and his work is considered a legal encyclopedia of the Shafi'i school due to his standing as an author and the breadth of his knowledge.