Türk kültüründen seçilen demonik varlıkların incelenmesi ve seramik yorumları
- Tez No: 721151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türk Kültüründen Seçilen Demonik Varlıkların İncelenmesi ve Seramik Yorumları başlıklı tezin ilk bölümünde yer alan konular, bu çalışmanın coğrafi ve tarihi olarak kapsayacağı alanları, Türk Kültürü tanımıyla kast edilenin detaylarını ve demonik varlık tanımını içermektedir. Türk Kültüründen bahsedilirken, kültürün oluşmasında ve gelişmesindeki unsurlara, yaşadıkları coğrafyaların özelliklerine, diğer kültürlerle girdikleri etkileşimlere, ekonomik ve sosyal yapılara, din ve inanç sistemlerine değinilmiştir. Demonik varlık tanımının yanında“demonoloji”ve“demon”kavramlarından da bahsedilmiştir. İkinci bölümde Türk Kültürlerindeki demonik varlıklar hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Bu varlıklar içerisinde hakkında birden çok kaynak bulunan ve üç boyutlu olarak tasarlanmaya uygun olanlardan tercih edilen yedi varlık hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır. Kişisel seramik yorumlarının bulunduğu üçüncü bölümde; seçilen demonik varlıkların, kaynaklardan elde edilen tasvirlerine bağlı kalınarak, yaptıkları eylemler de dikkate alınarak kişisel yorumlar ile üç boyutlu seramik büstleri oluşturulmuş ve karakterlere uygun seramik kaideler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subjects in the first part of the thesis titled“Examination of Demonic Beings Selected from Turkish Culture and Interpretations of Ceramics”include the geographical and historical areas that this study will cover, the details of what is meant by the definition of Turkish Culture, and the definition of demonic being. While talking about Turkish Culture, the factors in the formation and development of culture, the characteristics of the geographies they live in, their interactions with other cultures, economic and social structures, religion and belief systems are mentioned. In addition to the definition of demonic being, the concepts of“demonology”and“demon”are also mentioned. In the second part, general information about demonic beings in Turkish Cultures is given. Among these assets, detailed information has been given about seven assets that are preferred among those that have more than one source and are suitable for three-dimensional design. In the third section with personal ceramic comments; Adhering to the depictions of selected demonic beings obtained from the sources, taking into account their actions, three-dimensional ceramic busts were created with personal interpretations and ceramic pedestals suitable for the characters were made.