BIM based CFD algorithm for A/C placement in office environment
Ofis ortamında klima yerleşimi için YBM tabanlı HAD algoritması
- Tez No: 721155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde soğutma sistemleri, binalarda enerji tüketen unsurların başında gelmektedir. Güncel uygulamalarda tüm soğutma sistemlerinin tasarımı binalarda ilgili sistemlerin enerji tüketimini en aza indirecek şekilde kurgulanmaktadır. Soğutma sistemlerinin verimlilik optimizasyonu çalışmaları inşaat sektöründe ve akademik alanda yapılan çalışmalarda ele alınmaktadır. Ancak, enerji tüketiminin optimizasyonu ile beraber, soğutma sisteminin ana unsuru olan insanların ısıl konforunun sağlanması da yakın dönemde önem kazanmıştır. İnşaat sektöründe ve akademik çalışmalarda ısıl konfor hesaplamaları akışkanlar dinamiği yazılımları ile incelenmektedir. İlgili programlar insanların bulunduğu ortamda soğutma sisteminin öngörü tasarımının nasıl bir etki yaratacağını incelemektedir. Ancak bu programlar, diferansiyel denklem çözen ileri düzey mühendislik programları olduğundan tasarım süreçlerinde zaman bakımından dezavantaj yaratmaktadır. Bu tez, detaylı hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizi yapmadan, yapı bilgi modellemesi olgusunun geometri ve veri unsurlarını kullanarak, soğutma sistemleri için tasarlanan menfezlerin yerleşimlerini nümerik yaklaşımlar kullanan bir algoritma yardımı ile yaparak insanların üzerindeki ısıl konfor koşullarını öngörmeyi ve tasarıma etki etmeyi amaçlamaktadır. Böylelikle konfor odaklı tasarım sürecinin daha efektif bir şekilde yürütülmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın sonucunda, hesaplamaları akışkanlar dinamiği analizleri ile uzun sürelerde elde edilen benzer çalışmaların, geliştirilen algoritma yardımı ile hızlı ve tutarlı bir şekilde elde edildiği gözlemlenmiştir. İlgili süreç, enerji optimizasyonu odaklı yapılan çalışmaların aynı zamanda verimli bir şekilde ısıl konfor koşullarını sağlamasının da önünü açmakta faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, cooling systems are one of the main energy-consuming elements in buildings. In the current situation, all cooling systems are designed to minimize the energy consumption of the relevant systems in commercial and residential buildings. Efficiency optimization studies of cooling systems are addressed in studies in the construction sector and the academic field. However, along with the optimization of energy consumption, ensuring the thermal comfort of people, which is the main element of the cooling system, has recently gained importance. Thermal comfort calculations in the construction industry and academic studies are examined with Computational Fluid Dynamics (CFD) software. Related programs examine how the predictive design of the cooling system will have an impact on human comfort. However, since these programs are advanced engineering programs that solve differential equations, they create a disadvantage in terms of time in the design processes. This thesis aims to predict the thermal comfort conditions on people and influence the design with the help of an algorithm that uses numerical approaches for the placement of the air terminals designed for cooling systems, using the geometry and data elements of the building information models, without making detailed CFD analysis. As a result of the study, it is observed that the calculations obtained in long periods with CFD analysis are achieved swiftly and consistently with the help of the developed algorithm. The related process will help pave the way for energy optimization studies aiming to provide thermal comfort conditions efficiently at the same time.