Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Social information determination of the level of anxiety of teacher candidatestowards the teaching profession
  1. Tez No: 721175
  2. Yazar: ALİ SEZER ERMENEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada sosyal bilgiler son sınıf öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik kaygı düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem araştırma desenlerinden içeyerleşik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir (uygun, convenience sampling) örneklemeye göre seçilen 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Sosyal Bilgiler Eğitimi son sınıfta öğrenim gören 40'ı kadın, 25'i erkek toplam 65 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunun verileri Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda verilerin analizinde SPSS 22 paket programları kullanılmıştır. Nicel verilerinin analizinde T-test ve ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunun verileri ise nicel verileri açıklamak ve desteklemek amacıyla hazırlanan yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, son sınıf öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik kaygı düzeylerinin orta düzeyde olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca kaygılarının cinsiyet, GANO, anne eğitim durumu, aile gelir durumu ve üniversiteye gelmeden önce yaşanılan yer değişkenlerine göre farklılaşmadığı; sadece baba eğitim durumu değişkeninde okuryazar olmayan ile ilköğretim değişkeni arasında ilköğretim mezunu olanların lehine anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumu yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilen veriler açıklamakta ve genellemektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the level of anxiety of social studies senior teacher candidates for the teaching profession. In the research, an inward pattern from mixed method research patterns was used. A total of 65 teacher candidates, 40 women and 25 men, were selected according to the sampling of the study's working group, which is easily accessible from purposeful sampling methods, and who studied social studies in the last year of social studies education at akdeniz university faculty of education in the 2019-2020 academic year. Data on the quantitative dimension of the study were collected by the anxiety scale for the teaching profession. Spss 22 package programs were used to analyze the quantitative dimension of the research. T-test and anova analyses were used in the analysis of quantitative data. Data on the qualitative dimension of the study were collected through a structured interview form prepared to explain and support quantitative data. Descriptive analysis technique was used in the analysis of qualitative data. When the results of the study are evaluated in general, it is possible to say that the level of anxiety of senior teacher candidates towards the teaching profession is moderate. In addition, their concerns do not differ according to gender, gano, maternal education status, family income status and location variables experienced before starting to university; it was concluded that there was only a significant difference between the non-literate and the elementary education variable in the paternal education status variable in favor of those who graduated from primary school. This is explained and generalized by the data obtained through the semi-structured interview form.