Wenger'in eylem-kimlik kuramı bağlamında sanal eylem topluluk kullanıcılarının kişisel özellikleri ile katılım motivasyonlarının katılım gösterme davranışına etkisi
The impact of personal characteristics and participatory motivation of virtual communities of practice users to the participating behaviour in the context of Wenger's vcop theory
- Tez No: 721198
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, sosyal medya kullanıcıları tarafından kurulan sanal eylem topluluklarındaki topluluk üyelerinin topluluk içerisinde gerçekleşen paylaşım ve faaliyetlere katılım gösterme yani eylemde yer alma davranışını belirleyen faktörler ele alınmaktadır. Sanal eylem topluluk kullanıcılarının katılım gösterme davranışında kişisel özellikler ve sosyal ağa içkin motivasyonların etkisi olduğu varsayımından hareketle bu tez çalışması hazırlanmıştır. Buna göre çalışmada, sanal eylem topluluklarında oluşan ortak kimlik yani topluluk kimliği ve eylemde yer almayı (katılım gösterme davranışını) etkileyen kişisel özelliklerden kişilik tipleri ve yaşam tarzları ile katılım motivasyonlarının etkilerini birlikte açıklayan bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen modelde kuramsal çerçevede ele alınan Wenger'in Eylem-Kimlik Kuramı referans alınarak topluluk kimliği ve eylemde yer alma üzerinde belirlenen faktörlerin etkisinin araştırılmasının yanı sıra topluluk kimliği ile eylemde yer alma arasındaki ilişkinin de incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors determining the sharing and participation, that is, to take part in the practice by the community members in the community, in the virtual communities of practice which are established by the social media users are discussed. This thesis study is prepared by assuming that the personal characteristics and the motivation of participatory behaviour of virtual communities of practice has an impact on social networks of the community users. Accordingly, in the study, a model was developed that explains the impact of personality types and lifestyles from personal characteristics which affects community identity and the participatory behaviour and the impact of participating motivation together in the virtual communities of practice. In the developed model, it was aimed to investigate the impact of factors determined on the community identity and the taking part in the practice as well as the relationship between community identity and taking part in the practice by referring to Wenger's VCoP Theory.