Hastane çalışanlarının algılanan stres düzeyleri ve psikolojik sağlamlık durumlarının öznel iyi oluş durumları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of hospital employees' perceived stress levels and psychological health status with their private well-being status
  1. Tez No: 721251
  2. Yazar: HATİCE OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hastane çalışanlarının dünyanın içinde bulunduğu pandemi sürecinde çok zor şartlar altında görev yapığı görülmektedir. Bu kapsamda, çalışanların stres algılarının yüksek olması buna bağlı olarak da psikolojik sağlamlık ve öznel iyi oluş düzeylerinin bundan etkilenmesi kaçınılmazdır. Bu araştırma ile pandemi döneminde hastane çalışanlarının, algılanan stres, psikolojik sağlamlık ve öznel iyi oluş durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerlik analizi AMOS programı ile Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçeklere ait güvenirlik analizi ise SPSS programı ile Cronbach Alpha analizi yapılarak gerçekleştirilmiş ve ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan hastane çalışanlarının yaş ortalamasının 32 civarında olduğu, yarıya yakın (%45) katılımcının lisans mezunu ve 0-5 yıl mesleki tecrübeye sahip (%47,9) olduğu ve katılımcıların büyük bir çoğunluğunun diğer sağlık personelinden (%70,9) meydana geldiği belirlenmiştir. Araştırma sorusu ve hipotezleri bağlamında elde edilen sonuçlar, çalışanların algılanan stres durumlarının onların hem psikolojik sağlamlık hem de öznel iyi oluş durumları üzerinde negatif yönlü etkide bulunduğunu; psikolojik sağlamlık durumlarının ise çalışanların öznel iyi oluş durumları üzerinde pozitif yönlü etki yaptığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma ile sağlık çalışanlarının pandemi ile ilişkili stresin yaşam doyumları ve psikolojik sağlamlık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için psikolojik sağlamlığı kullanmanın gerekliliği ortaya konmuştur. Özellikle bu pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarının psikolojik sağlıklılıklarının güçlendirilmesine ve stresten uzak bir çalışma ortamının oluşturulmasına yönelik atılacak adımlar toplumun sağlığı açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that hospital staff are working under very difficult conditions during the pandemic process in the world. In this context, it is inevitable that the stress perceptions of the employees are high, and accordingly, the psychological resilience and subjective well-being levels are affected by this. This study, it was aimed to examine the relationship between perceived stress, psychological resilience, and subjective well-being of hospital workers during the pandemic period. Validity analysis of the scales used in the research was carried out with the AMOS program by using Confirmatory Factor Analysis. The reliability analysis of the scales was carried out by using the SPSS program and Cronbach Alpha analysis, and it was concluded that the scales were valid and reliable. The average age of the hospital staff participating in the research is around 32, nearly half (45%) of the participants are undergraduate graduates and have 0-5 years of professional experience (47.9%), and the majority of the participants (70.9%) are other health personnel. The results obtained in the context of the research question and hypotheses show that the perceived stress of the employees has a negative effect on both their psychological resilience and their subjective well-being; revealed that psychological resilience had a positive effect on the subjective well-being of employees. In conclusion, this study revealed the necessity of using resilience to reduce the negative effects of pandemic-related stress on life satisfaction and the psychological well-being of healthcare professionals. In particular, the steps to be taken to strengthen the psychological health of health workers struggling with this pandemic and to create a stress-free working environment are important for the health of society.