Fibromiyalji hastalarında beslenme ve bağırsak alışkanlıkları ile ağrı ve depresyon arasındaki ilişki
The relationship between nutrition and bowel habits and pain and depression in patients with fibromyalgia
- Tez No: 721279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Fibromiyalji; yaygın kronik ağrı ile karakterize multifaktöriyel bir sendromdur. Bu çalışma Fibromiyalji hastalarında ağrı, depresyon, bağırsak alışkanlıkları ve beslenme durumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla, 60 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri, antropometrik ölçümleri ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmış; beslenme, bağırsak alışkanlıklarının saptanması için gerekli bilgiler anket formuyla edinilmiş; günlük yaşam aktivitelerini (GYA), ağrı ve yorgunluk düzeylerini ölçmek için Fibromiyalji Etki Anketi ve depresyon değerlendirmesi için Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamızda; katılımcıların GYA, beden kütle indeksi, beslenme alışkanlıkları, ağrı, yorgunluk ve depresyon düzeyleri arasında çift yönlü pozitif bir ilişki tespit edilmiştir (p≤0.001). Fibromiyalji'li bireylerin semptomlarının çeşidini/şiddetini azaltabilmek, kilo almış olmak ve alma kaygısı nedenlerinden dolayı beslenme alışkanlıklarını değiştirdikleri belirlenmiş, sıklıkla muzdarip oldukları gastrointestinal semptomun (GİS) konstipasyon olduğu bulunmuş, ağrı ve depresyon düzeyleriyle arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların besin öğeleri alımlarıyla depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken; karbonhidrat, kafein, laktoz, lif ve oligosakkarit alımına bağlı olarak GİS semptomlarında değişiklik saptanmıştır. Katılımcıların kilogram başına aldıkları enerji ve D vitamini alımı arttıkça GYA'daki kısıtlılığın azaldığı (p≤0.05), çinko alımı azaldıkça ağrı ve yorgunluk şiddetinin arttığı belirlenmiştir (p>0.05). Çalışmamızda; beslenme, ağrı, depresyon ve bağırsak alışkanlıkları arasında pozitif yönde, çoklu etkileşim olduğu sonucuna varılmış, bütüncül ve hasta/semptom odaklı tedavi yaklaşımın iyileşme hızını artıracağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia is a multifactorial syndrome characterized by widespread chronic pain. This study was conducted with 60 Fibromyalgia patients to examine the relationship between pain, depression, bowel habits and nutritional status. Sociodemographic information, anthropometric measurements and three-day food consumption records of the participants were taken; nutritional and bowel habits were questioned through a questionnaire; Fibromyalgia Impact Questionnaire was used to measure activities of daily living (ADL), pain and fatigue levels, and Beck Depression Scale was used to evaluate depression. In our study; a bidirectional relationship was determined between the participants' ADL, body mass index, eating habits, pain, fatigue and depression levels (p≤0.001). It was determined that patients changed their eating habits due to weight gain and weight gain anxiety, to reduce the type/severity of their symptoms. While there was no significant relationship between the nutrient intakes of the participants and their depression levels; Gastrointestinal symptoms (GIS) were changed due to carbohydrate, caffeine, lactose, fiber and oligosaccharide intake. It was determined that the restriction in ADL decreased while vitamin D and the energy intake per kilogram of the participants increased (p≤0.05). The severity of pain and fatigue increased while the zinc intake decreased (p>0.05). It was concluded that there is a positive, multiple interaction between nutrition, pain, depression and bowel habits, and it was thought that a holistic and patient/symptom-oriented treatment approach would increase the rate of recovery.