Impossibility of Consensus: A Critical Approach to Jacques Rancière's Thought on Art, Politics and Democracy
Uzlaşmanın İmkânsızlığı: Jacques Rancière'in Sanat, Siyaset ve Demokrasi Üzerine Düşüncelerine Eleştirel Bir Yaklaşım
- Tez No: 721288
- Danışmanlar: DR. ROSS ABBINNETT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Siyasal Bilimler, Philosophy, Art History, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Birmingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez, Jacques Ranciere'in siyaset ve sanat hakkındaki fikirlerini eleştirel bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Ranciere'in teorisinin özgünlüğü, hem siyaseti hem de sanatı aynı metodolojiye dayandıran bakış açısından gelmektedir. Ona göre siyaset, demokrasi ve sanat doğaları gereği uzlaşmaz olmak zorundadır; ancak toplumlarda polis düzenleri, sanat rejimleri ve siyaset felsefesi tarafından yapılan meta, unsur ve duyu tahrifatı nedeniyle uzlaşı ve bütünleşmenin temel özellikler haline geldiği bir alana doğru kaymışlardır. Bu tezin amacı, Ranciere'in iddialarını hem teorik hem de pratik düzlemde tartışmaktır. Bu amaç doğrultusunda tezin ilk iki bölümü Ranciere'in yaygın siyaset ve sanat anlayışlarına meydan okuyarak yaklaşımını nasıl inşa ettiğini incelemeye ayrılmıştır. Üçüncü bölümde Ranciere'in iddialarının en azından üç noktada güncellenmesi gerektiği ileri sürülmektedir. İlk olarak, eleştirel sanatın gerçek potansiyelini belirlemek için çağdaş terimi üzerine bir tartışma yapılması gerekmektedir. İkinci olarak, yeni toplumsal hareketlerin sonuçları, özgürleşme açısından Ranciere'in siyaseti ve eleştirel sanatı tarafından teorik olarak kucaklanabilir. Üçüncüsü, konsensüs ve uzlaşmazlığın monolitik varsayımlarının Gramsciyen kavramlarla yumuşatılması gerekir, çünkü hem konsensüsün hem de uzlaşmazlığın doğası heterojendir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to critically investigate the ideas of Jacques Ranciere on politics and art. His theory's originality comes from his perspective that posits both politics and art to the same methodology. According to him, politics, democracy and art have to be dissensual by nature; yet, due to the misdeal of goods, parts and senses that have been done by police orders, regimes of art and political philosophy in societies, they have been shifted towards a field in which consensus and integration become the main features. The aim of this thesis is to discuss Ranciere's assertions in both theoretical and practical levels. Following this aim, the first two chapters of the dissertation are devoted to investigate how Ranciere constructs his approach by challenging with the common understandings of politics and art. In the third chapter it is asserted that Ranciere's claims need to be updated at least in three points. First, a discussion on the term contemporary needs to be done in order to determine the real potentiality of critical art. Second, the outcomes of the new social movements could theoretiaclly be embraced by Ranciere's politics and critical art in terms of emancipation. Third, the monolithic assumptions of consensus and dissensus need to be softened by Gramscian concepts since the nature of both consensus and dissensus are heterogeneous.