Absorbsiyonlu soğutma sistemlerinden amonyak - su çifti ile lityum bromür - su çiftinin mukayesesi
  1. Tez No: 10192
  2. Yazar: İLHAMİ HORUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YAMANKARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Buhar Sıkıştırmalı Mekanik Soğutma Sistemindeki mekanik işlemin yerini, absorbsiyonlu soğutma sisteminde fiziko-kimyasal işlemler almıştır. Soğutma elde etmek için, buhar sıkıştırmalı mekanik soğutma sistemindeki mekanik ve elektrik enerjisi yerine absorbsiyonlu soğutma sistemlerinde ısı enerjisi kullanılmaktadır. Absorbsiyonlu soğutma sistemlerinde amonyak-su çifti ve lityum bromür-su çifti yaygın olarak kullanılmaktadır. Araştırmalar lityum bromür-su çiftinin, amonyak-su çiftine nazaran daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir. Lityum bromür-su çiftinin bütün avantajlarına ragmen, dezavantajları kristalizasyon tehlikesi ve soğutucu akışkanın su olmasından dolayıçok düşük sıcaklıklara inilememesidir.
Özet (Çeviri)
Mechanical process in Vapour Compression System is replaced by the physico-chemical processes in Absorption Refrigeration System. In order to obtain refrigeration, the heat energy is used in Absorption Refrigeration System instead of using the mechanical and electrical energy in Vapour Compression System. Ammonia-water and lithium bromide-water solutions in Absorption Refrigeration System are widely used. Research studies have shown that the lithium bromide-water solution has provided the better results than the ammonia-water solution. In spite of all the advantages of the lithium bromide-water solution, disadvantages are the danger of crystallization and impossibility of working in very low temperatures because of the use of water as refrigerant.