Sıçan faringokütanöz fistül modelinde kitosan hidrojelin fistül kapanmasındaki etkinliğinin gösterilmesi
- Tez No: 721295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç Larenks kanseri % 25 oran ile baş boyun bölgesinin sık görülen kanserlerinden biridir. Larenks kanseri tedavisinde radyoterapinin kullanımının artmasıyla birlikte nüks sonrası kurtarma amaçlı yapılan total larenjektomilerden sonra faringokütanöz fistül oranlarında artış görülmeye başlanmıştır. FKF primer tedavisinde beslenmenin kesilmesi, yara bakımı ve debridmanı başlıca tedavi yaklaşımını oluşturmaktadır. Buna rağmen devam eden fistüllerde tedavi yaklaşımları aranmaktadır. Beslenme bozukluğu ve ya radyoterapi gibi bir çok nedenle yara iyileşmesi bozulmuş olan hastalarda yara iyileşmesini hızlandırmaya yönelik yapılacak yöntemler faringokütanöz fistüle bağlı oluşabilecek mortalite ve morbiditeyi azaltabilecetir. Bu çalışmada yara iyileşmesine olan olumlu etkileri bilinen kitosanın FKF kapanmasındaki etkinliğini göstermeye çalıştık. Gereç ve Yöntem Çalışmada 24 adet Wister Albino sıçan cerrahi olarak faringoözefagotomi oluşturulmuş ve sıçanlar 2 gruba ayrılarak her iki gruptaki sıçanların faringoözefagotomi bölgesi 3.0 Vicryl sütür ile sütüre edilmiş deney grubunda ise üzerine daha önceden hazırlanmış kitosan hidrojel sürülerek cilt kapatılmıştır. Sıçanlar 8 gün boyunca takip edilmiş ve 8 günün sonunda sakrifiye edilmiştir. Makroskopik olarak fistül kapanmasına bakılmıştır. Sonrasında farenks ve üst özefagus bölgeleri fibroblatik aktivite, inflamatuar infiltrasyon, kollojen çökelmesi ve neovaskülarizasyon açısından histopatolojik olarak Erlich-Hunt numerik skalasına göre değerlendirilmiştir. Bulgular Verilerin tanımlayıcı istatistikleri frekans(yüzde) olarak açıklanmıştır. Kategorik veriler arasındaki farklılığın değerlendirilmesinde FisherFreemanHalton testi ve FisherExact Ki-Kare testi kullanılmıştır. Makroskopik değerlendirmede kitosan verilen deney grubunda kontrol grubuna göre fistül kapanması açısından anlamlı fark izlenmiştir. Mikroskopik olarak ise kollojen çökelmesi ve inflamatuar infiltrasyonun deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla olduğu gözlenmiştir. Neovaskülarizasyon ve fibroblastik aktivite açısından deney ve kontrol grubu arasında fark izlenmemiştir. Sonuç Kitosan hidrojel makroskopik olarak faringokütanöz fistül kapanmasında etkili bulunmuştur. Ayrıca mikroskopik olarak kollojen çökelmesi ve inflamatuar infiltrasyonu kontrol grubuna göre anlamlı oranda artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective Laryngeal cancer is one of the most common cancers of the head and neck region with a rate of 25%. With the increase in the use of radiotherapy in the treatment of laryngeal cancer, an increase has been observed in the rates of pharyngocutaneous fistula after total laryngectomies performed for salvage after recurrence. In the primary treatment of FCF, cessation of nutrition, wound care and debridement are the main treatment approaches. Despite this approaches, other treatment procedures aresought in persistent fistulas. Methods to accelerate wound healing in patients with impaired wound healing due to many reasons such as malnutrition or radiotherapy may reduce the mortality and morbidity that may occur due to pharyngocutaneous fistula. In this study, we tried to show the effectiveness of chitosan, which is known to have positive effects on wound healing, in FCF closure. MaterialandMethod In the study,pharyngoesophagotomy is performed in 24 Wister Albino rats and the rats were divided into 2 groups and the pharyngoesophagotomy region of the rats in both groups was sutured with 3.0 Vicryl suture, and in the experimental group, the skin was closed by applying a previously prepared chitosan hydrogel. The rats were followed for 8 days and sacrificed after 8 days. Fistula closure was examined macroscopically. Afterwards, the pharynx and upper esophagus regions were evaluated histopathologically according to the Erlich-Hunt numerical scale in terms of fibroblastic activity, inflammatory infiltration, collagen precipitation and neovascularization. Results Descriptive statistics of the data is expressed as frequency (percentage). FisherFreemanHalton test and FisherExact Chi-Square test were used to evaluate the difference between categorical data. In the macroscopic evaluation, a significant difference was observed in terms of fistula closure in the experimental group given chitosan compared to the control group. Microscopically, it was observed that collagen precipitation and inflammatory infiltration were significantly higher in the experimental group than in the control group. There were no difference between the experimental and control groups in terms of neovascularization and fibroblastic activity. Conclusion Chitosan hydrogel was found to be effective in pharyngocutaneous fistula closuremacroscopically . In addition, microscopically, it was observed that collagen precipitation and inflammatory infiltration increased significantly compared to the control group.