The motivation of state secondary schools EFL teachers during distance education in the COVID-19 process
COVİD-19 süreci uzaktan eğitimde devlet ortaokullarındaki İngilizce öğretmenlerinin motivasyonları
- Tez No: 721294
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
COVID-19 pandemisi, kurumları uzaktan eğitim yöntemini benimsemeye zorlayarak dünya çapında eğitim uygulamalarını etkiledi. Bu süre zarfında öğretmenlerin motivasyonları kötü yönde etkilendi ve bunu kullanma konusunda hem olumsuz hem de olumlu deneyimler yaşadılar. Dil öğretimindeki farklı dinamikler nedeniyle, 2. dil öğretmenleri için bu durum literatürde ayrıca incelenmiştir. Bu çalışma, odak grubunu daraltmakta ve devlet ortaokullarında çalışan İngilizce yabancı dil öğretmenlerinin uzaktan eğitim sırasındaki motivasyonlarına daha yakından bakmaktadır. Öğretmen motivasyonunu açıklamak için Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi motivasyonun farklı aşamaları için bir ölçü olarak göz önünde bulundurulmuş ve motivasyon kaynaklarını ortaya çıkarmak için İçsel ve Dışsal Motivasyon teorileri kullanılmıştır. Nitel araştırmalarda kullanılan durum çalışması yöntemi benimsenerek 9 katılımcı ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Sorular, İngilizce öğretmenlerinin motivasyon düzeylerini ve birincil motivasyon kaynaklarını ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Sonuçlar, devlet ortaokulları İngilizce öğretmenleri arasında motivasyon artırıcı materyal merkezli desteğe sahip olmadıkları için içsel motivasyon faktörlerine bir yönelim olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 affected educational practices worldwide by forcing institutions to adopt distance education methods. Teacher motivation levels during this time were impaired, and they had both negative and positive experiences using it. The case for L2 teachers has been distinctively studied because of the different dynamics in language teaching. This study narrows the focus group and takes a closer look into state secondary schools EFL teachers' motivation during distance education. In order to explain the teacher motivation, Maslow's Hierarchy of Needs was considered a measure for different stages of motivation, and Intrinsic and Extrinsic Motivation Theories were used to reveal their motivational sources. By adopting the case study method in qualitative research, an in-depth interview was conducted with 9 participants. Questions were designed to reveal the motivational levels of EFL teachers as well as the primary motivational sources. The results showed an orientation towards intrinsic motivational factors among EFL teachers in state secondary schools as they did not have the motivation to increase material support.