Özgün haraket mekanizmasına sahip bir dalga enerjisi çevirici sisteminin imalatı, yapısal ve kinematik analizleri
Manufacturing structural and kinematic analaysis of a wave energy converter system with a novel motion mechanism
- Tez No: 721302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünyada yaşanan çevresel etkilere bağlı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaç ve ilgi giderek artmaktadır. Bu kaynaklardan birisi olan dalga enerjisi dünya üzerindeki denizlerde azımsanmayacak bir potansiyele sahiptir. Dalganın hareketi esnasında sahip olduğu kinetik ve potansiyel enerjinin özellikle potansiyel enerjinin elektrik enerjisine dönüştürecek kıyıya yakın bölgelerde kullanılmak üzere deniz dalgasından elektrik üreten bir dalga enerjisi çevirici (DEÇ) sistemin tasarımı ve prototipinin imalatı bu tez çalışmasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma endüstriyel tasarım teknikleri esas alınarak, dalga hareketi, dalga dönüştürücüsü sistem ile ağır kütleli bir volanda biriktirilerek doğrudan elektrik üretimi sağlanacak biçimde tasarlanmıştır. Sistemin tasarımı ve imalatı hesaplamalı bilim ve mühendislik yöntemleri ve deneysel yöntemler birlikte kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the environment alimpacts in the world, the need and interest in renew able energy sources are increasing. One of the sesources, the wave energy has a potentialto be degraded in the seas on the world. The manufacture of the designand prototype of a wave-powerconverter (WEC), which produces electricity from the sea wave to be used in areas where the kinetic and potential energy of the potential energy, especially in areas where the potential energy has to convert to the electrical energy of the potential energy, was carriedout in this the sisstudy. The study is based on industrial design techniques, the wave movement is designed top rovide direct electrical generation by accumulating a wave converter system with a heavy-mass volume. The designand manufacture of the system were carried out using computational science and engineering methods and experimental methods to get her.