Hatay'da geçiş dönemlerinde yapılan mutfak uygulamaları
Local culinary practices in transitional periods in Hatay
- Tez No: 721333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tarih boyunca bütün medeniyetlerin ilgi odağı bir bölge olan Hatay, Türkiye için kültürel, tarihi ve siyasi açıdan farklı pek çok öneme sahip olup coğrafi konumu itibariyle de stratejik önem arz etmektedir. Hatay ve çevresindeki yerleşim alanları, farklı dini inançların ve etnik kimliklerin birlikteliğinden doğan kültürel zenginlikleriyle, son yıllarda gastronomi turizmi açısından yıldızı parlayan önemli bir destinasyondur. Bu çalışma, kültürel çeşitliliğin beraberinde hoşgörüyü getirdiği ve değişik kültürel öğelerin oluşturduğu mozaik bir yapıya sahip olan Hatay ilinde“Yöresel Yemek”kavramının geliştirilmesi ve Hatay iline ait yöresel yemek kültürünün yeniden ele alınarak gün yüzüne çıkması amacıyla Hatay'da yaşayan farklı etnik kökenden ailelerin büyüklerinden araştırmacıların yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak elde ettiği bilgilerin derlenmesiyle hazırlanmıştır. Görüşmeler Antakya, Samandağ, Altınözü İskenderun ve Yayladağı ilçelerinde yapılmıştır. Görüşmelerde genel olarak; farklı etnik kimliklerin geçiş dönemlerindeki mutfak uygulamalarını öğrenmeye yönelik sorular sorulmuştur. Görüşmelerde, araştırmacının aktif olarak soruları kapsamlı bir hale getirmesi ve geçiş dönemi uygulamalarını detaylandırarak bireylere anlatması ile derinlemesine sonuçlar elde edilmesi sağlanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde; Hatay ilinde farklı etnik kökenlerdeki bireylerin geçiş dönemi uygulamalarında kendi öz kültürlerini yansıtan ve geçmişten günümüze uzanan kültürel miraslarına hala tutku ile bağlı oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hatay, which has been the center of attention of all civilizations throughout history, has many different cultural, historical and political importance for Turkey and is of strategic importance due to its geographical location. Hatay and its surrounding settlements are an important destination in terms of gastronomic tourism, with their cultural richness arising from the unity of different religious beliefs and ethnic identities. This study aims to develop the concept of“Local Food”in the province of Hatay, which has a mosaic structure formed by different cultural elements and where cultural diversity brings with it tolerance, and to reconsider the local food culture of the province of Hatay, with researchers from the elders of families from different ethnic origins living in Hatay. It was prepared by compiling the information obtained using the face-to-face interview method. The interviews were held in Antakya, Samandağ, Altınözü İskenderun and Yayladağı districts. In general, in the interviews; Questions were asked to learn about the culinary practices in the transition periods of different ethnic identities. In the interviews, in-depth results were obtained by the researcher actively making the questions comprehensive and explaining the transition period practices to the individuals in detail. As a result of the findings; It has been concluded that individuals from different ethnic origins in the province of Hatay are still passionately attached to their cultural heritage, which reflects their own culture and extends from the past to the present, in the transition period practices.