Ortaokul ve lisede öğrenim gören güreş ve judo sporcularının kilo verme yöntemlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of weight loss methods of wrestling and judo athletes in secondary and HİGH schools in terms of various variables
- Tez No: 721345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul ve lisede öğrenim gören güreş ve judo sporcularının kilo verme yöntemlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Bartın, Tokat, Ankara, Bolu, Samsun, Düzce, Kocaeli, Zonguldak ve İstanbul illerinde 80 judo 121 güreşçi toplam 201 sporcu oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”, Yarar ve arkadaşları tarafından geliştirilen geçerliliği ve güvenilirliği yapılmış (alfa değeri α=0.74)“Sporcu Kilo Düşme Yöntemleri ve Etkileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS 23.0 istatistik programı (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) kullanılarak yapılmıştır. Spor branşına göre sporcu kilo düşme yöntemleri ve etkileri ölçeği puanlarının karşılaştırılmasında fizyolojik, psikolojik ve diyet alt boyutları ve toplam ölçek puanlamasında anlamlı farklılık elde edilmiştir (p0,05). Anlamlı farklılık olanlarda milli sporcuların puanları milli olmayan sporculardan daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate a variety of variables for the methods of weight loss of wrestlers and judo athletes who have studied in secondany school and high school. The study group of the research consists of 80 judo and 121 wrestlers in total 201 athletes from the provinces of Bartın, Tokat, Ankara, Bolu, Samsun, Düzce, Kocaeli, Zonguldak and Istanbul. Personal Information Form and“Athlete Weight Loss Methods and Effects Scale”that developed by Yarar and his friends , made its validity and reliability (alpha value α=0.74) were used as data collection tool. Analysis of the datas made by using the SPSS 23.0 statistical program (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA) in computer environment. A significant difference was found in the physiological, psychological and diet sub-dimensions and total scale scoring in the comparison of the athletes' weight loss methods and effects scale scores according to sports branch (p0.05). In those which consist a significant difference, the scores of national athletes are higher than non-national athletes.