Güreş eğitim merkezlerindeki güreşçilerin depresyon, kaygı ve stres düzeylerinin incelenmesi
Wrestling wrestlers education centers study of depression, anxiety and stress levels
- Tez No: 369846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ AKÇAKOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Güreş Eğitim Merkezlerindeki Güreşçilerin Depresyon, Kaygı ve Stres düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmaya Ankara, İstanbul, Denizli ve Muğla'da Güreş Eğitim Merkezlerinde kalan yaş ortalaması (18.44 ± 4,76) spor yaşı: (5,47±3,93) olan 207 erkek güreşçi gönüllü olarak katılmışlardır. Güreş eğitim merkezlerindeki güreşçilerin depresyon, kaygı ve stres düzeylerini incelemek için Bilgel ve Bayram (2010) tarafından geliştirilen 42 sorudan oluşan Kaygı, depresyon ve stres durumlarını hem boyutsal ve kategorik olarak değerlendiren hem de birbirinden ayrımını sağlayan, depresyon, kaygı (anksiyete) ve stres (DASS-42) ölçeği kullanılmıştır. Ölçek, dörtlü likert tipi değerlendirme (1= hiçbir zaman, 2=bazen ve ara sıra, 3= oldukça sık, 4= her zaman) sağlamaktadır. (DASS 42) ölçeğinden elde edilen verileri incelemek için SPSS 16.00 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 16.0 versiyonu kullanılmıştır. Değişkenler arasında herhangi bir farklılık olup olmadığını bulmak için One Way Anova kullanılmıştır. Bu farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Tukey HSD Testi uygulanmıştır. Ayrıca değişkenler arası ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon testi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; Güreşçilerin stres düzeyleri incelendiğinde; öğrenim durumları bakımından ortaokul, lise ve üniversite de öğrenim gören güreşçiler arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this syudy was the wrestling training centers is depression anxiety and stress levels of wrestlers. They are staying in wrestling training center in Ankara, İstanbul, Denizli and Muğla. The average age of (18.44-4,76), sport age (5.47-3.93. 207) male wrestler to work as a volunteer. Wrestling training center of the wrestlers in the depression, anxiety and stress levels to examine Bilgel and Bayram (2010) developed by 42 questions consisting of anxiety, depression and stress situations both dimensional and categorical excluating both the discrimination allowing depression, anxiety and stress (DASS-42) scale was used.Scale likert-type rating (1= never, 2= sometimes and occasionally 3= fairly often 4=always) provide. (DASS) to examine the data obtained from 42 scale package SPSS 16.00 program was used. SPSS version 16.0 was used analyze the data. Whether there is any difference between the variables to find the One Way ANOVA was used. This difference stems from the group to find out which Tukey HSD test was applied . In addition, to examine the relationship between variables Pearson Correlation test was performed. According to the results of research ; Analyzing the stress level of the wrestlers ; in terms of education level junior high, high school and college wrestlers also a significant difference between studying is unprecedented . (p> 0.05). Considering the anxiety level of the wrestlers ; Read on to junior high school wrestlers in terms of educational status with college enrollment among wrestlers and wrestler in high school and college enrollment among wrestlers significant differences were found ( p < 0.001). Analyzing the depression levels of wrestlers ; Read on to junior high school wrestlers in terms of educational status with high school and college enrollment of seeing wrestlers wrestlers in the middle of reading a significant difference between the wrestlers were observed ( p < 0.001). According to the Pearson Correlation test results ; with the age of the wrestlers have a significant relationship between anxiety and depression levels (P < 0.05). Wrestler of the stress level and sport have a significant relationship between age (P < 0.05). We also found a significant correlation with anxiety and depression (p < 0.001).