1994-1995 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili merkez ilçelerinde yer alan ortaöğretim kurumlarındaki lise birinci sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve spor faaliyetlerinin yönetimi ve organizasyonlarının .....
The Evaluation of sport activity managements and organizations of the hiphoschool first grade students who are in the secondary educationin central districts of Erzurum province during 1994-1995 school .....
- Tez No: 42899
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
II ÖZET Bu araştırmada ortaöğretim kurumlarında beden eğitimi ve spor faaliyetlerinin amaç ve ilkelerini ortaya koymak, bu faaliyetlerle ilgili uygulamalarda karşılaşılan güçlükleri tespit etmek ve faaliyetlerin etkin olması için öneriler geliştirmek amaçlanmış, amaca yönelik olarak belirlenen sorulara cevap aranmıştır. Bu sorular, beden eğitimi dersleri, fiziksel imkanlar, ders dışı sportif faaliyetler ve_ organizasyonları, okul spor takımlarının oluşturulması, diğer kurum ve kuruluşların spor imkanlarından yararlanma düzeyini kapsamaktadır. Araştırma, tarama modelindedir. İlgili literatür taranmış ve konu hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Ayrıca anket yoluyla araştırmanın amacım oluşturan sorulara cevap aranmıştır. Bu araştırmanın örneklemini Erzurum İl Merkezi ortaöğretim kurumlan, lise birinci sınıfında öğrenim gören 712'si erkek 213'ü kız olmak üzere toplam 945 öğrenci ile ve bu ortaöğretim kurumlarında görev yapan 96 yönetici ve beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Veriler elle ve bilgisayar yoluyla değerlendirilmiştir. Frekans ve yüzde değerleri bulunmuş, yöneticiler ve öğrencilerin verdikleri cevaplardaki anlamlılık düzeyi“t”testi ile analiz edilmiş, öğrencilerin cinsiyet faktörü açısından görüşleri arasındaki ilişki“Kİ- KARE”yöntemi ile tespit edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık için 0.5 düzeyi esas alınmıştır. Karşılaştırmalar soruların niteliğine göre yönetici-öğrenci ve öğrencilerin cinsiyetleri esas alınarak yapılmıştır. Beden eğitimi ve spor bilimi çalışmaları, genel eğitimin bir parçası olarak; fiziksel gelişim, motor gelişim, bilgi ve zeka gelişimi ile sosyal gelişim açılarından ele alınmaktadır.“Erzurum İli Ortaöğretim Kurumlarında Beden Eğitimi ve Spor Faaliyetleri İle İlgili Uygulamaların, Yönetimi ve Organizasyonlarının Değerlendirilmesi ”konulu çalışmamızda yönetici ve öğrencilerin görüşlerini şöyle özetlemek mümkündür : Beden eğitimi derslerinin teorik-uygulamalı fakat uygulama yönünün daha etkin bir biçimde işlenmesi benimsenmektedir. Derslerin süreleri yeterli bulunmamakta, üç ya da dört saat ve yukarı sürelerin uygun olacağı düşünülmektedir. Ayrıca derslerin, ders programında yer alış biçimi de uygun görülmemekte, programda son ders saatlerinde gösterilmesinin yararlı olacağı belirtilmektedir. Ortaöğretim kurumlarının spor imkanları yetersiz görülmekte, mevcut imkanlardan yararlanma düzeyinin de sınırlı olduğu ifade edilmektedir.Ill Öğrencilerin ders dışı sportif faaliyetlere katılmaları büyük bir çoğunlukla benimsenmekte, bu tür faaliyetlerin bir spor dalında çalışma ortamı hazırlanması ve çeşitli spor dallarında yarışmaların düzenlenmesi biçiminde gerçekleştirilmesinin yararlı olacağı kabul edilmektedir. Ders dışı sportif faaliyetlerin etkin olabilmesi açısından tanıtıcı bir programın önemli olduğu kanaati ifade edilmektedir. En çok ilgi duyulan spor dallan olarak futbol, basketbol, voleybol ve güreş belirlenmiştir. Beden eğitimi ve spor faaliyetlerinin organizasyonunda rol oynayan birimler arasında işbirliği ve koordinasyon yeterli bulunmamaktadır. Okulları dışındaki spor imkanlarından yararlanmanın gerekli olduğu, ancak bu imkanlardan yararlanma düzeyinin sınırlı kaldığı belirtilmektedir: Okullarını temsil edecek spor takımlarının oluşturulması için tanıtıcı bir programın gerekli olduğu düşünülmektedir. Okul spor takımlarının çalıştırılması ve hazırlanmasında beden eğitimi öğretmenleri, spor branşlarına yatkın öğretmenler ve dışarıdan yardımcı antrenörlerden yararlanılması istenmektedir. Beden eğitimi ve spor faaliyetleri ile aktif olarak uğraşma ve bir spor kulübüne yer alma ve sporculuk düzeyleri açısından erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre daha katılımcı olduğu ifade edilmektedir, öte yandan öğrencilerin verdikleri serbest cevaplara göre, özürlü olan arkadaşlarının spor yapma isteklerinin karşılanabilmesi ve onlara gerekli ilginin gösterilmesi arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was carried out in order to make claer the aims and principles of physical training and sports activities in secondary schools, to determine the difficulties faced related to these activities, to make suggestions for making the so- called activities effective, and to prepare answers for possible questions. The possible questions include such matters as, courses of physical training, physical possibilities, extracurricular sports activities and their organisations, training of school sports teams, utilising sports means of other institutions and organisations. The study was built on questionnaire method. Related publications were surveyed and theosethical knowledge was obtained. Besides, possible answers were obtained by questionnaire. Our study includes 712 boy and 213 girl students from secondary schools and Lycee 1 students as well as 96 directors and teachers of physical training working in shods in Erzurum city center. The obtained data were evaluated with the help of computer. Frequency and percentage valves were optained and the significance of answers of students was analysed wity - + - test, and the views of students related to the differences of sex were tested with "square-k (k-square) method. 0.5 level was taken as a base for statistical significance. Comparisons were made taking the sexual differences of students and teachers in accordance with the characteristics of the questions. Studies of physical training and sports science must be taken into account from the viewpoints of physical development, motor development, development of knowledge and intelligence, and social improvement as a part of general aducation (training). It is possible to summarise the views of students and teachers in our study aiming at the evaluation of practice, management and organisation of physical training and sports activities in secondary schools in Erzurum. It seems advisable to execute physical training courses theorethizally and practically, but focusing more on practice. The hours of courses seem to be enough, 4 or more hours per week physical training seem advisable. Besides, the places of the courses in school time-table appear suitable, since the last hours are more appropriate for such courses. Sports possibilities of secondary schools are not enough and the existing ones are not utilised properly.The participation of students in extracurricular activities are in an ideal state, and such activities include organisation of sports activities and contests in several sports areas. An introductory programme for initiating the advertisement of sports activities is necessary for the development of the above mentioned situation in secondary school. The most favourable branches of interest are football, basketball, volleyball, and wrestling. There isn't an enough level for the co-ordination of physical training and sports activities and the authorities organising them. Besides, the necessity of utilising out-of, school sports means was found to be necessary and it was observed that the use of them is not in an ideal state. An introductory programme is thought to be necessary for the formation of school teams representing their schools: For the formation and training of school teams, they need physical training teachers, teachers related to sports, and trainers from other institutions as well as schools. Boy students are participating in physical training and sports activities actively and participating in sports clubs more, and have a better level of in such activities. We must also note that disabled students are in need of having possibilities us Able for their physical ability and they expect a solution for their problem in this matter.