I ve II numaralı Anadolu Ahkâm Defterleri'ne göre Kastamonu (1742-1743)
Kastamonu according to the Anatolian ahkâm registers numbered i and II (1742-1743)
- Tez No: 721427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAATTİN DOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nde Anadolu Eyaleti'ne bağlı sancaklardan biri olan Kastamonu sancağında şikâyet mekanizmasının işleyişi ele alınmıştır. I ve II numaralı Anadolu Ahkâm Defterleri'nde Kastamonu'ya gönderilen hükümler incelenmiştir. Tezin giriş bölümünde çalışmanın konusu, kapsamı, amacı ve yapılan araştırmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Akabinde şikâyet mekanizmasının işleyişi ele alınarak Kastamonu özelinde başvuruların nasıl gerçekleştği ve bunların çözümlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde I ve II numaralı Anadolu Ahkâm Defterleri içinde bulunan Kastamonu sancağına dair hükümler ele alınmıştır. Hükümlerin muhtevalarına göre kategorik dağılımları tablo ve grafikler oluşturularak gösterilmiştir. Bu veriler ayrı başlıklar halinde değerlendirilmiştir. Şikâyetlerin en fazla hangi konularda yoğunlaştığı ve Dîvân-ı Hümâyun'un bu şikâyetlere getirmiş olduğu çözümler üzerinde durulmuştur. Son bölümde incelenen defterlerde bulunan hükümlerde tespit edilen bulgular üzerinde durularak hükümlerde zikredilen kavram, yer isimleri ve görevlilere dair izahatta bulunulmuştur. İncelenen hükümlerin özetleri ise çalışmanın ekinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the functioning of the complaint mechanism in the Sanjak of Kastamonu, one of the sanjaks of the Anatolian Province of the Ottoman Empire, is discussed. The judgments sent to Kastamonu have been examined according to the Anatolian Ahkâm Registers numbered I and II. The first chapter of the study is given about the subject, scope, purpose of the study and the studies conducted. Afterward, the functioning of the complaint mechanism was discussed and how the applications from Kastamonu were made, and their solutions were mentioned. In the third chapter, the subjects of complaint in Sanjak of Kastamonu contained in the Anatolian Ahkâm Registers I and II are discussed. The categorical distributions of the judgments according to their contents are shown by creating tables and graphs. These data have been evaluated in separate headings. The issues on which the complaints of the people are the most intense and the solutions brought by the court to these complaints have been focused on. In the fourth chapter, the terms, place names, and officials in the judgments are explained. The summaries of the examined judgments are in the appendix of the study.