2 numaralı Karaman Ahkam Defteri'nin (S.1-149) transkripsiyonu
  1. Tez No: 698891
  2. Yazar: MERT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 455
Özet
Bu tezde, 2 Numaralı Karaman Ahkâm Defteri'nin 1-149 sayfa aralıklarının transkripsiyonu yapılarak Orta Anadolu'da önemli bir vilayet olan Karaman Eyaleti'nin tarihine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Ahkâm Defterleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun uzun yıllar idarî merkezi olan Divân-ı Hümâyûn'da tutulmuşlardır. 1742 yılından itibaren vilayetlere göre tutulan Ahkâm Defterleri, öncelikle devlet-toplum ilişkileri ve bu bağlamda yönetici-yönetilen ve halkın ve idarecilerin kendi aralarındaki gibi çeşitlendirilebilecek konuları yansıtmaları bakımından önem arz ederler. Tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Osmanlı İmparatorluğu'nda şikâyet mekanizmasının temelleri olan adalet kavramından bahsedilerek, adaletin sağlayıcısı konumundaki hükümdarın ve onun yönettiği devletin şikâyet mekanizmasının işleyişindeki rolüne değinilmiştir. I. Bölümde, Osmanlı İmparatorluğu'nda Divân-ı Hümâyûn'un rolü, görevleri, işleyişi, üyeleri hakkında bilgi verildikten sonra burada tutulan Mühimme, Şikâyet ve Ahkâm Defterlerinin tarihi gelişim süreci hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra Ahkâm Defterleri, şekil ve muhteva bakımından incelenmeye çalışılarak, Karaman Ahkâm Defteri'ne kısaca değinilerek 2 Numaralı Karaman Ahkâm Defteri'nin tanıtımının yapılması amaçlanmıştır. II. Bölümde, Osmanlı taşra idaresi ve bu yapılanmanın 18. yüzyıldaki durumu anlatıldıktan sonra defterde geçen yer isimleri listelenmiştir. III. Bölümde ise, 2 Numaralı Karaman Ahkâm Defteri'nin 1-149 sayfa aralığının transkripsiyonu yapılmıştır. 1744-1746 yılları gibi henüz vilayetlere göre Ahkâm Defteri tutma usulünün yeni yeni uygulanmaya başlandığı bir tarihte Karaman Ahkâm Defterlerinden 2 numaralı defterin ilk yarısı transkribe edilerek 18. yüzyılın ortalarında, Anadolu'nun merkezinde bulunan Karaman Eyaleti ve burada yaşayan reâyânın ve devlet görevlilerin nasıl bir ilişki içerisinde olduğu, bu eyaletin sakinlerinin yaşantıları hakkındaki ipuçlarına Ahkâm Defterleri'nden ulaşılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to contribute to the history of Karaman province, an important province in Central Anatolia, by transcribing the December 1-149 pages of Karaman Ahkam Register No. 2. Ahkam Registers were kept in Divan-ı Humayun, which was the administrative center of the Ottoman Empire for many years. Ahkam Registers, kept in accordance with the provinces since 1742, are primarily important in terms of reflecting issues that can be further diversified, such as state-society relations and manager-managed relations in this context, as well as relations between the people and administrators themselves. The thesis consists of an introduction and three parts. In the introduction, the concept of justice, which is the basis of the complaint mechanism in the Ottoman Empire, is mentioned and the role of the ruler, who is the provider of justice, and the state he governs in the functioning of the complaint mechanism. In the first chapter, theoretical information about the historical development process of Mühimme, Complaints and Ahkam Registers kept here after being given information about the role, duties, functioning and members of the Divan-ı Humayun in the Ottoman Empire is given. Later, by trying to examine the Ahkam Registers in terms of form and content, Karaman Ahkam Register and finally Karaman Ahkam Register No. 2 were tried to be introduced. II. In the chapter, the Ottoman provincial administration and this structure 18. after describing its status in the century, the place names mentioned in the notebook are listed. In the third part, the 1-149 page range of Karaman Ahkam Register No. 2 was transcribed. According to the provinces such as 1744-1746, the first half of the book number 2 from the Karaman Ahkam Register, which was written at a time when the method of keeping the Ahkam Register was just beginning to be applied, was transcribed, thus, in the middle of the 18th century, it was seen that the Karaman State in the middle of Anatolia, the people living there and the relationship between the state officials and the clues about the lives of the residents of this state can be reached from the Ahkam Registers.