Yaratıcı turizm faaliyetlerinin unutulmaz turizm deneyimi üzerindeki etkileri
Effects of creative tourism activities on memorable tourism experience
- Tez No: 721433
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yaratıcı turizm, destinasyonların kültürel özelliklerine özgü faaliyetleri kullanarak turistlerin basit materyaller ile oluşturdukları öğrenme sürecini kapsamaktadır. Bu özelliği ile yaratıcı turizm, destinasyonların farklılaşmasını sağlayarak turistlere deneyim sunabilmektedir. Kültür turizminin kaynaklarını kullanan yaratıcı turizm, deneyim yaşamak isteyen turistlerin taleplerine uygun bir alternatif turizm çeşididir. Turistler destinasyon ziyaretlerinde deniz, kum, güneş üçlüsünün dışında alternatif deneyim arayışı içindedir. Kültürel özelliklere ilgi gösteren turistler, yerele özgü faaliyetleri ve kültürü tanıyarak daha fazla deneyim yaşama isteğindedir. Turistlerin gerçekleştirmek istedikleri bu deneyimlerin unutulmaz deneyimlere dönüşmesi destinasyonlar için önemli bir yere sahiptir. Yaratıcı turizm, destinasyonların kültürel öğelerinde farklılık sağlayarak unutulmaz deneyimler oluşturabilmesine yardımcı olabilir. Yapılan çalışmada, yaratıcı turizm faaliyetlerinin unutulmaz turizm deneyimi üzerinde etkisinin olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; çömlek yapımı, halı/kilim dokuma, mücevher yapımı, yöresel yemek pişirimi, porselen boyama, çini yapımı, şarap yapımı, zeytinyağı yapımı, seramik yapımı, ebru sanatı ve taş oymacılığı gibi benzer faaliyetlerin bulunduğu destinasyonları ziyaret eden turistler oluşturmaktadır. Evrene ulaşmak adına yargısal örneklem tekniği kullanarak yaratıcı turizm faaliyetlerine katılan turistlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Yaratıcı turizm faaliyetine katılan 270 turiste anket tekniği uygulanarak veriler elde edilmiştir. Toplanan verilerin analiz edilmesinde SPSS 18 ve AMOS 26 istatistiki programlar kullanılmıştır. Elde edilen veriler güvenirlilik analizi, açıklayıcı faktör analizi ve frekans analizine tabi tutulmuştur. AMOS 26 programı ile araştırma modelinin test edilmesi amacıyla doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi yapılmıştır. Analiz bulguları doğrultusunda yaratıcı turizm faaliyetlerinin unutulmaz turizm deneyimi üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Ancak yaratıcı turizm deneyimi alt boyutu olan benzersiz katılımının; hazcılık, yenilik, yerel kültür, anlamlılık ve bilgi üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu, iç huzurun yenilik boyutu üzerinde, öğrenmenin bilgi boyutu üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Creative tourism, includes the learning process created by tourists with simple materials using activities specific to the cultural characteristics of destinations. With this feature, creative tourism can offer tourists an experience by enabling the differentiation of destinations. Creative tourism, which uses the resources of cultural tourism, is an alternative type of tourism that meets the demands of tourists who want to have an experience. Tourists are in search of alternative experience outside the sea, sand, sun trio. Tourists, who are interested in cultural features, want to experience more by getting to know local activities and culture. The transformation of these experiences that tourists want to realize into memorable experiences has an important place for destinations. Creative tourism can help create memorable experiences by providing differences in the cultural elements of destinations. In this study aimed to determine whether creative tourism activities have an effect on memorable tourism experiences or not. The population of the study; pottery, carpet/rug, weaving, jewelry making, local cooking, porcelain painting, tile making, winemaking, olive oil, pottery, stone carving, marbling art form destinations with similar activities. In order to reach the population, it has been tried to reach the tourists participating in creative tourism activities by using the judicial sampling technique. Data were obtained by applying the questionnaire technique to 270 tourists participating in the creative tourism activity. SPSS 18 and AMOS 26 statistical programs were used to analyze the collected data. The obtained data were subjected to reliability analysis, explanatory factor analysis, and frequency analysis. Confirmatory factor analysis and structural equation modeling were performed to test the research model with the AMOS 26 program. In line with the analysis findings, it has been determined that creative tourism activities do not have a statistically significant effect on the memorable tourism experience. However, the unique involvement of the creative tourism experience sub-dimension; It has been determined that hedonism has a significant effect on novelty, local culture, meaningfulness and knowledge, peace of mind has a significant effect on the novelty dimension, and learning has a significant effect on the knowledge dimension.