Belediyeler de iş sağlığı ve güvenliği ; bir ilçe belediye örneği
Occupational HEALTH and safety in municipalities; example of A district municipality
- Tez No: 721448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HALİL BAŞBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsanların en temel hakları arasında başta gelen yaşama hakkı, sağlık hakkı düşünce özgürlüğü ve toplumsal özgürlüktür. Günümüzde insan hayatına verilen değer ve sağlıklı çalışma ortamının oluşturulmasının önemi de giderek artan bir kavramdır. Özellikle 2012 yılında yürürlüğe girmiş olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işçi hakları güvence altına alınmıştır. Ayrıca işçilerin daha güvenli ve sağlıklı koşullarda çalışmaları devlet güvencesi ile sağlanmıştır. Ülkemizde yerel yönetim kavramı, daha küçük bir bölgeyi, daha az nüfusu ve bu ölçekte daha detaylı çalışmayı kapsamakta, merkezi yönetimin kaldıramayacağı ayrıntılarda söz hakkı vermektedir. Yerel yönetimin en önemli unsurlarından biri belediyelerdir. Belediyeler temelde hizmet odaklı oldukları için sürekli bir çalışma alanı içerisindedirler. Topluma açık alanlarda da yoğun çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar ağır iş sınıfını, riskli ve tehlikeli iş sınıflarını da kapsamaktadır. Bu çalışma kapsamında belediyelerde ki iş sağlı ve güvenliği önlemleri, oluşan iş kazaları ve oluş sebepleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra örnek bir belediye için risk analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan risk analizi sonucunda kayda değer riskler, dikkate değer riskler ve kabul edilebilir riskler belirlenmiştir. Gözlemlenen riskler neticesinde alınması gereken tedbirler belirlenmiş ve risk seviyelerinin indirgenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the most fundamental rights of people, the foremost right to life is the right to health, freedom of thought and social freedom. Today, the value given to human life and the importance of creating a healthy working environment is a concept that is increasing day by day. Especially with the Occupational Health and Safety Law No. 6331, which entered into force in 2012, workers' rights are guaranteed. In addition, it has been ensured that the workers work in safer and healthier conditions with the guarantee of the state. The concept of local government in our country includes a smaller region, less population and more detailed work on this scale, and gives a voice in details that the central government cannot handle. One of the most important elements of local government is municipalities. Since municipalities are basically service-oriented, they are in a continuous working area. Intensive work is also carried out in areas open to the public. These studies include heavy work class, risky and dangerous work classes. Within the scope of this study, occupational health and safety measures in municipalities, occupational accidents and their causes were examined. In addition, a risk analysis was carried out for a sample municipality. As a result of the risk analysis, significant risks, notable risks and acceptable risks were determined. As a result of the observed risks, the measures to be taken were determined and it was aimed to reduce the risk levels.