Metal sektöründe istihdam ve iş kazalarının istatistiksel analizi olası tehlikelere karşı risk ve önlemlerin belirlenmesi
Statistical analysis of employment and accidents in the metal industry determination of risk and measures against possible hazards
- Tez No: 721447
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HALİL BAŞBOĞA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüz dünyasında ki teknolojik gelişmelerin sonucunda insanların gereksinimlerini karşılamak için üretim faktörü süreklilik arz etmekte olup, bu sürecin sonunda da birçok risklerle karşı karşıya kalınmıştır. Dolayısıyla iş kazalarında ve meslek hastalıklarında teknolojik gelişimlere paralel olarak ciddi artışların görülmesi sonucu İşçi sağlığı ve güvenliği' nin ve sağlıklı çalışma koşullarının çalışma yaşamında oldukça önemli olduğu görülmektedir. Ülkemiz ekonomisine ve istihdama katkısı olan ve değeri her geçen gün artan en önemli sektörlerden biri de metal sanayisidir. Metal sektörü küresel düzeyde hızla değişen pazar ve gelişen ülkeler arasındaki rekabet koşulları nedeniyle süreklilik arz eden gelişim içindeki dinamik bir sektördür. Ayrıca, metal sektörü çok çeşitli tehlike ve riskleri barındırması nedeniyle de yüksek riski olan sektörlerin başında gelmektedir. Bu çalışmada böylesi değerli ve önemli bir sektör olan metal sektörü için İş Sağlığı ve Güvenliği' ni adım adım planlayarak, uygulayarak, kontrol ederek ve sonuçlarına göre önlem alınması gereken döngü içindeki aşamalardan kontrol et basamağı için yapılan araştırmalar ve istatistiki veriler incelenmiştir. İlk aşamada 2010-2020 seneleri arasında AB Üyesi devletler ve ülkemizde metal sektöründeki ölümle sonuçlanan iş kazaları istatistiklerinin analizi incelenmiş olup Avrupa devletleri ile ülkemizdeki iş kazası verileri kıyaslanmıştır. İkinci aşamada ülkemizde metel sektöründeki 2017-2020 seneleri arasında istihdam ve iş kazalarının veri ve istatistiklerinin analizi incelenmiş olup iş kazası, yaralanma ve can kaybı sayılarının SGK' ya ait yıllık veriler ve daha önceki senelerde hesaplanarak yapılan tablo ve verilerle birleştirilerek oluşturulan 2010-2020 yıllarını kapsayan onbir yıllık veriler tablolaştırılmış ve grafiklerle irdelenerek değişimler belirlenmiş ve oluşan değişimlerin sebepleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments in today's world, production continues to meet the needs of people and many risks are faced. As a result of the increase in work accidents and occupational diseases in parallel with technological developments, it is seen that Occupational health and safety and healthy working conditions are important in working life. One of the sectors that contribute to our country's economy and employment is the metal industry. In addition, the metal sector is one of the sectors with high risk due to the fact that it contains a wide variety of hazards and risks. For the metal industry, which is such a valuable and important sector, when we examine the researches carried out for the control step, one of the stages in the Occupational Health and Safety cycle that requires step-by-step planning, implementation, control and action according to the results, it has been seen that the latest data of 2016 were mentioned until 2017 - The article has been written with up-to-date data, as I think that not examining the data of the year 2020 is a defect in terms of continuous improvement, and since I am an expert and employee in this sector. In this study; In the first stage, the analysis of the statistics of occupational accidents resulting in death in the metal sector in the EU Member States and our country between the years 2010-2020 was examined, and the data and statistics of occupational accidents in the European states and in our country were compared. The eleven-year data covering the years 2010-2020, which was created by combining the numbers of work accidents, injuries and deaths with the annual data of the SGK and the tables and data made by calculating the previous years, were tabulated and examined with graphics.