Primer glomerüler hastalıkların tanı biyopsilerinde saptanan interstisyel fibrozis şiddeti ile hastalığın seyri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between the severity of interstitial fibrosis detected in diagnostic biopsies of primary glomerular diseases and the progression of the disease
  1. Tez No: 721449
  2. Yazar: KADİR İNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Fatma Ayerden Ebinç
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı biyopsi ile kanıtlanmış primer glomerülonefritteki interstisyel fibrozis derecesinin biyopsi anındaki hastalık aktivite parametreleri ile ilişkisini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Ocak 2014 – Aralık 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji kliniğinde takip edilen primer glomerülonefrit tanısı konmuş hastalar alınarak gerçekleştirildi. Çalışma retrospektif, kesitsel ve tek merkezli olarak planlandı. Hastaların cinsiyeti, biyopsi anındaki yaşları, komorbid hastalıkları (Diyabetes Mellitus, Hipertansiyon, Aterosklerotik Kalp Hastalığı), laboratuvar sonuçları, renal biyopsi bulguları, immünsupresif ve renin anjiotensin sistem blokajı için tedavi alıp almadıkları, renal sağkalımları hasta dosyalarından geriye dönük olarak kaydedildi. BULGULAR: Toplam 176 erişkin Primer Glomerülonefrit tanısı olan hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %18'inde Membranöz Nefropati, %42'sinde Fokal Segmental Glomerüloskleroz+Minimal Değişiklik Hastalığı, %39'unda İmmünglobulin A Nefropatisi tanıları mevcuttur. Hastaların biyopsi sırasındaki medyan yaş değerleri 48.5 (37-57.75) yıl, medyan izlem süreleri 27.63 (10.40-45.47) aydı. Hastaların %64.2'si erkek, %35.8'i kadındı. Çalışmada yer alan hastalar böbrek biyopsi sonucundaki interstisyel fibrozis derecesine göre yok, hafif, orta ve ağır olarak dört gruba ayrıldı. Gruplar biyopsi anındaki demografik, laboratuvar ve biyopsi verileri açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to evaluate the relationship between interstitial fibrosis grade and disease activity parameters at the time of biopsy in biopsy-proven primary glomerulonephritis. MATERIAL AND METHOD: This study was carried out by recruiting patients diagnosed with primary glomerulonephritis, who were followed up in the Nephrology Clinic of Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between January 2014 and December 2021. The study was planned as a retrospective, cross-sectional and single-center. The patients' gender, age at the time of biopsy, comorbid diseases (Diabetes Mellitus, Hypertension, Atherosclerosis Heart Disease), laboratory results, renal biopsy findings, whether they received treatment for immunosuppressive or renin-angiotensin system blocker or not, renal survival were recorded retrospectively from patient files. RESULTS: A total of 176 adult patients with a diagnosis of primary glomerulonephritis were included in the study. Membranous Nephropathy diagnoses were found in 18% of the patients, Focal Segmental Glomerulosclerosis + Minimal Change Disease in 42%, and Immunoglobulin A Nephropathy in 39%. The median age of the patients at the time of biopsy was 48.5 (37-57.75) years, and the median follow-up period was 27.63 (10.40-45.47) months. 64.2% of the patients were male, 35.8% were female. The patients included in the study were divided into four groups which were absent, mild, moderate, and severe according to the grade of interstitial fibrosis in the kidney biopsy result. The groups were compared in terms of demographic, laboratory, and biopsy data at the time of biopsy.