Yoğun bakım hemşirelerinde iş ile ilgili ruminasyonun, eş duyum yorgunluğu ve psikolojik sağlamlık ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between work-related rumination, compassion fatigue and psychological resilience in intensive care nurses
- Tez No: 721453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER SİNEM ÜZAR ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin iş ile ilgili ruminasyon düzeyinin eş duyum yorgunluğu ve psikolojik sağlamlık düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla ilişki arayıcı araştırma deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara ili içerisinde Erişkin Yoğun Bakım Üniteleri bulunan ve kurum izni alınan iki farklı üniversite hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşireleri ile Googleforms olarak hazırlanan araştırma linki üzerinden çevrimiçi anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, 116 erişkin yoğun bakım hemşiresi dahil edilmiştir. Veriler, tanıtıcı veri formu, İşsel Ruminasyon Ölçeği, Connor Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği kullanılarak 25 Haziran 2021- 10 Ocak 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sıklık analizleri ile birlikte korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; duygusal ruminasyon ve eş duyum yorgunluğu arasında pozitif yönde doğrusal bir ilişki; kopma ruminasyonu ve eş duyum yorgunluğu arasında ise negatif yönde doğrusal bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Problem çözme ve kopma ruminasyonları ve psikolojik sağlamlık arasında ise pozitif yönde doğrusal bir ilişki gözlemlenmiştir. Psikolojik sağlamlıkta meydana gelen değişimin %17,3'ü, eş duyum yorgunluğunda meydana gelen değişimin %27,8'i işsel ruminasyonlar tarafından açıklanmaktadır. Problem çözme ve kopma ruminasyonlarının psikolojik sağlamlık üzerindeki etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p0,05) görülmektedir. Duygusal ve kopma ruminasyonlarının eş duyum yorgunluğu üzerindeki etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p0,05) belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda yoğun bakım hemşirelerinde duygusal ruminasyonun, eş duyum yorgunluğu yaşanmasına etki ettiği ve problem çözme ve kopma ruminasyonlarının ise psikolojik sağlamlığı güçlendirdiği söylenebilir. Dolayısıyla yoğun bakım hemşirelerinin eş duyum yorgunluğunun azaltılması ve psikolojik sağlamlığın arttırılması için oluşturulacak destek programların içeriğinde iş ile ilgili ruminasyonlara yönelik bilişsel müdahalelere yer verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out using the analytical research design in order to examine the relationship between the level of work-related rumination of intensive care nurses and the levels of compassion fatigue and resilience. The research was carried out with the intensive care nurses working in two different university hospitals in Ankara, which have Adult Intensive Care Units and whose institutional permission was obtained, through an online survey via the research link prepared as Googleforms.116 adult intensive care nurses were included in the study. Data were collected between 25 June 2021 and 10 January 2022 using the descriptive data form, Work-Related Rumination Scale, the Connor Davidson Resilience Scale, and the Compassion Fatigue Brief Scale. In the evaluation of the data; Correlation and regression analysis were used together with frequency analyses. According to the results of the research; a positive linear relationship between emotional rumination and compassion fatigue; It was determined that there was a negative linear relationship between break rumination and compassion fatigue. It has been observed that there is a positive linear relationship between problem-solving and rupture ruminations and resilience. 17.3% of the change in psychological resilience and 27.8% of the change in compassion fatigue are explained by work ruminations. It is seen that the effects of problem solving and rupture ruminations on psychological resilience are statistically significant (p0,05). The effects of emotional and detachment ruminations on compassion fatigue were statistically significant (p0,05). In line with these results, it can be said that emotional rumination affects the experience of compassion fatigue in intensive care nurses, and problem solving and detachment ruminations strengthen psychological resilience. Therefore, it can be suggested that cognitive interventions for work-related ruminations should be included in the content of support programs to be created to reduce compassion fatigue and increase psychological resilience of intensive care nurses.