Çölyak hastalığı tanısı olan çocuklarda tanı anındaki osteopontin düzeyi ile klinik, laboratuvar ve histopatolojik özelliklerin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between osteopontin level at diagnosis and clinical, laboratory and histopathological features in children with celiac disease
  1. Tez No: 721454
  2. Yazar: MERVE ATASOY KÜTRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çölyak hastalığı (ÇH) genetik yatkınlığı olan kişilerde gluten ile tetiklenen, çeşitli klinik belirti ve bulgulara neden olan inflamatuvar bir enteropatidir. Hastalığın tanı ve izleminde kullanılan birçok serolojik test bulunmakla birlikte, inflamasyon düzeyinin ve hastalık aktivitesinin izlemine olanak sağlayan bir belirteç bulunmamaktadır. Vücutta birçok rolü olduğu bilinen, inflamatuvar süreçlerde ve kemik metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynadığı gösterilmiş olan Osteopontin (OPN) ve ÇH arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada çölyak hastalarının tanı anında ve sağlıklı kontrol grubundakilerin çalışmaya alındıklarında OPN düzeyleri ölçülerek karşılaştırıldı. Ayrıca çölyak hastalarında OPN düzeyinin klinik, laboratuvar ve histopatolojik bulgularla ilişkisi değerlendirildi. Çölyak hastalığı dışında bağırsak patolojisi, bilinen başka inflamatuvar ve/veya otoimmün hastalığı bulunan olgular çalışma grubuna dahil edilmedi. Çalışmaya 36 çölyak hastası ve 36 sağlıklı kontrol alındı.
Özet (Çeviri)
Celiac disease (CD) is an autoimmune disease triggered by gluten in people with a genetic predisposition, causing many clinical signs and symptoms. There are many serological tests used in the diagnosis and follow-up of the disease, although there is no marker that allows to observe the level of inflammation and disease activity. There is no study examining the relationship between Osteopontin (OPN) and CD, which is known to have many roles in the body and has been shown in many studies to play a role in inflammatory processes and regulation of bone mineral metabolism. In this study, OPN levels were measured and compared at the time of diagnosis of celiac patients and when healthy controls were included in the study. In addition, the relationship between OPN level and clinical, laboratory and histopathological findings in celiac patients was evaluated. Cases with intestinal pathology, other known inflammatory and/or autoimmune diseases other than CD were not included in the study group. 36 celiac patients and a control group that contains 36 healthy children were included in the study.