Cin mısırında F1 döl kuşağı ile açıkta tozlanan popülasyonları ve bunların karışımından elde edilen popülasyonların bazı agromorfolojik karakterler ve dane patlama özellikleri yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of some agromophological characteristics and grain explosion properties of populations obtained from the F1 program and open pollinated populations and their mixtures in popcorn
- Tez No: 721467
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, beş cin mısır çeşidinin (Baharcin, Elacin, Bulut, Antcin 98, Koçcin) F1 döl kuşağı ile açıkta tozlanan popülasyonları (F2) ve bunların karışımlarından(%50 F1-%50 F2) elde edilen popülasyonların bazı agromorfolojik karakterler ve dane patlama özellikleri yönünden değerlendirilmesi amacıyla, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanında 2020 yılı ikinci ürün mısır yetiştirme sezonunda, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, cin mısırı çeşitleri ve F1, F2 ve karışımları arasındaki farklılıkların, tepe püskülü çiçeklenme süresi, koçan püskülü çiçeklenme süresi, bitki boyu, koçandaki sıra sayısı, tek koçan ağırlığı, koçanda dane ağırlığı ve dane verimi özellikleri için önemli olduğu saptanmıştır. Çalışmada en yüksek tane verimi 498.1 kg/da ile Baharcin çeşidinden, en düşük ise 217.13 kg/da Koçcin çeşidinden elde edilmiştir. Denemede yer alan F2 generasyonunda ve %50F1+%50F2 karışımında bir çeşit hariç (Koçcin) tane veriminin azaldığı belirlenmiştir. En yüksek patlama hacmi 20.86 cm3/g ile Baharcin ve Elacin çeşidinden, en düşük ise 16.33 cm3/g ile Antcin 98 çeşidinden elde edilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre cin mısırında F1 tohumluğunun tane verimi ve ideal patlama hacmi için her yıl yenilenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine some agromorphological characters and grain size of the populations obtained from the F1 progeny and open pollinated populations (F2) of five popcorn cultivars (Baharcin, Elacin, Bulut, Antcin 98, Koçcin) and their mixtures (50% F1-50% F2). In order to evaluate it in terms of poping characteristics, it was carried out in three replications according to the divided plots trial design in the second crop corn growing season of 2020 in the Research and Application Area of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Çukurova University. According to the results obtained from the study, it was determined that the differences between gin corn cultivars and F1, F2 and their mixtures were significant for tassel flowering time, silk flowering time, plant height, number of rows per cob, single ear weight, grain weight per cob and grain yield. In the study, the highest grain yield was obtained from the Baharcin cultivar with 498.1 kg/da, and the lowest was obtained from the Koçcin cultivar at 217.13 kg/da. It was determined that grain yield decreased in the F2 generation and 50%F1+50% F2 mixture, except for one cultivar (Koçcin). The highest poping volume was obtained from Baharcin and Elacin cultivar with 20.86 cm3/g, and the lowest was obtained from Antcin 98 cultivar with 16.33 cm3/g.According to the results obtained from this study, it was concluded that F1 seed in gin corn should be renewed every year for grain yield and ideal poping volume.