HC-SCR sisteminde Ag/kordiyerit katalistlerine Cu ilavesinin Ca zehirlenmesine etkisi
Effect of Cu addition to Ag/cordierite catalists on Ca poisoning in HC-SCR system
  1. Tez No: 721466
  2. Yazar: ELİF ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma esnasında, Hidrokarbon Seçici Katalitik İndirgeme Sistemi (HC-SCR) sistemi için Ag/ TiO2, Ag-Ca/TiO2, Ag-Ca-Cu (%0,5) /TiO2, Ag-Ca-Cu (%1) /TiO2, Ag-Ca-Cu (%1,5)/ TiO2 bazlı katalistleri emdirme yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Bu sistemde indirgeyici madde olarak etil alkol kullanılmıştır. Üretilen katalizörün kullanıldığı sistemin NOX dönüştürme verimliliği analiz edilmiştir. Kullanılan katalizörün kimyasal ve yapısal özellikleri SEM, BET ve XRD analizleri ile incelenmiştir. SCR test sisteminde deneyler,180°C ile 270 0C arasında değişik sıcaklıklarda, sabit gaz saatlik alan hızında (30000 h-1) gerçekleştirilmiştir. Testler 3 farklı yük (1 kW, 3 kW ve 5 kW) altında sabit motor hızına (3000 devir/dk) sahip, 2 silindirli V tipi dizel motor kullanılarak yapılmıştır. Bu testler üretilen katalistin SCR sisteminin NOX dönüştürme oranı üzerindeki etkilerini tanımlamıştır. Sonuç olarak, maksimum NOX dönüşüm oranları 5 kW yükte, 270 0C sıcaklıkta, 30000 h-1 gaz saatlik alan hızında ölçülmüştür. NOX dönüşüm oranı en yüksek nokta olan %93,84 noktasına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ag/ TiO2, Ag-Ca/TiO2, Ag-Ca-Cu (%0,5) /TiO2, Ag-Ca-Cu (%1) /TiO2, Ag-Ca-Cu (%1,5)/TiO2 catalysts were produced by using impregnation method for hydrocarbon-selective catalytic reduction (HC-SCR) system. In this system, as a reducing agent ethyl alcohol was used. The NOX conversion efficiency of the system with using synthesized catalyst was analyzed. Chemical and structural properties of the used catalyst were examined by SEM, BET and XRD analysis. In the SCR test system, the experiments were conducted in different temperatures ranged from 180 0C to 270 0C in constant gas hourly space velocity GHSV (30000 h-1). The tests were done by using 2 cylinders, V-type diesel engine with constant speed (3000 rev/m) in 3 different loads (1 kW, 3 kW and 5 kW). These tests identified the effects of synthesized SCR catalyst on NOX conversion rate. In result, maximum NOX conversion rates were measured in 5 kW load, at 270 0C, SV= 30000 h-1, NOX conversion rate was reached approximately to % 93,84 which is the highest point