Sübstitüe 1,2,4-triazollerin sentez, karakterizasyon ve kuantum kimyasal hesaplamaları
Synthesis, characterization and quantum chemical calculations of substituted 1,2,4-triazoles
- Tez No: 721469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
İki aşamalı olarak planlanan bu tez çalışmasının ilk aşamasında, tiyofen-2-karbohidrazit ile iki farklı izotiyosiyanat (benzil izotiyosiyanat ve p-tollil izotiyosiyanat)' ın reaksaiyonu ile iki farklı tiyosemikarbazit bileşikleri sentezlenmiştir. Ardından potasyum hidroksit konularak; 4-benzil-5-(tiyofen-2-il)-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyon (1a) ve 4-(p-tollil)-5-(tiyofen-2-il)-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyon (1b) bileşikleri elde edilmiştir. Planlanan çalışmanın ikinci kısmında, 4-benzil-5-(tiyofen-2-il)-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyon (1a) ve 4-(p-tollil)-5-(tiyofen-2-il)-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyon (1b) bileşikleri potasyum karbonat ve aseton içeren çözeltideki 2-kloro-1-(3-metil-3-mezitil-siklobütil)-etanon ile reaksiyona sokularak 1-(3-Metil-3-mezitil)-siklobütil-2-{[5-(tiyofen-2-il)-4-fenil-4H-1,2,4-triazol-3-il] sülfanil}-etanon (2a) ve 1-(3-Metil-3-mezitil)-siklobütil-2-{[5-(tiyofen-2-il)-4-(p-tollil)-4H-1,2,4-triazol-3-il] sülfanil}-etanon (2b) bileşikleri elde edilmiştir. Sentezlenen bu bileşikler deneysel olarak FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR gibi spektroskopik teknikleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca deneysel olarak elde edilen bileşiklerin teorik olarak da Gaussian ve Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) metodu gibi yöntemler ile çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen hem deneysel hem de teorik çalışmalar neticesinde elde edilen bulguların birbirlerini destekler nitelikte olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this thesis study, which was planned in two stages, two different thiosemicarbazide compounds were synthesized by the reaction of thiophene-2-carbohydrazide and two different isothiocyanates (benzyl isothiocyanate and p-tollyl isothiocyanate). Then potassium hydroxide is put in; 4-benzyl-5-(thiophen-2-yl)-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-thione (1a) and 4-(p-tollyl)-5-(thiophene- 2-yl)-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-thione (1b) compounds were obtained. In the second part of the planned study, 4-benzyl-5-(thiophen-2-yl)-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-thione (1a) and 4-(p- tollyl)-5-(thiophen-2-yl)-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thione (1b) compounds reacted with 2-chloro-1-(3-methyl-3-mesityl-cyclobutyl)-ethanone in solution containing potassium carbonate and acetone,1-(3-Methyl-3-mesityl)-cyclobutyl-2-{[5-(thiophen-2-yl)-4-phenyl-4H-1,2,4-triazol-3-yl]sulfanyl}-ethanone (2a) and 1-(3-Methyl-3-mesityl)-cyclobutyl-2-{[5-(thiophen-2-yl)-4-(p-tollyl)-4H-1,2,4-triazole-3-yl]sulfanyl} ethanone (2b) compounds were obtained. These synthesized compounds were experimentally elucidated by spectroscopic techniques such as FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR. In addition, the experimentally obtained compounds were theoretically studied with methods such as Gaussian and Density Functional Theory (DFT) methods. It has been observed that the findings obtained as a result of both experimental and theoretical studies carried out support each other.