Türkiye'de tarım sektöründe istihdam: Hatay alt bölgesi (TR63) örneğinde tarımda Suriyeli sığınmacı istihdamı
Employment in the agricultural sector in Turkey: Employment of Syrian refugees in agriculture in the case of Hatay sub region (TR63))
  1. Tez No: 721470
  2. Yazar: TUĞÇE SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tarım sektöründe istihdam yapısını ortaya koymak, istihdamın değişim ve gelişme eğilimini saptamak, uluslararası göçün tarımsal istihdama etkileri ve sığınmacıların toplumda benimsenme ve benimseme durumlarını yansıtmak amacıyla yapılmıştır. Türkiye'de yaşanan tarımsal işgücündeki değişim, 1988-2018 yılları arasında net göçlerin tarım sektörüne etkisi eşbütünleşme ve nedensellik analizleri ile açıklanmıştır. Elde edilen sonuçlarda kısa dönemde göç miktarındaki artış, tarım alanı ve tarımsal istihdamı olumsuz etkilerken, tarımsal GSYİH'yı olumlu etkilemektedir. Uzun dönemde göçün etkileri olumsuzdur. Nedensellik analizinde ise göç ile tarımsal büyüme arasında tek yönlü ilişki bulunmuştur. Türkiye'de tarım sektörü ve işgücü yapısındaki değişimler ele alınmış, incelenen yıllar içerisinde işgücü yapısı önemli ölçüde farklılaşmıştır. Türkiye'de göç sonrası tarım sektöründeki istihdam yapsısındaki değişim, ücretsiz aile işçisinde %7, kendi hesabında çalışanlarda %15 ve mevsimlik geçici işçide %5 artış görülmektedir. Ayrıca tarımda çalışanların %85'i ek iş yapmaya ihtiyaç duymaktadır. Hanehalkı işgücü anket veri seti kullanılarak yapılan Panel Logistik Regresyon Analizi sonucuna göre ise, eğitim düzeyi ve geliri artan birey tarımdan uzaklaşırken, bireyin ek iş yapma isteği kişiyi tarım sektörüne yönlendirmektedir. Sığınmacıların tarım sektöründeki iş yapısına etkileri ve toplumun bakış açısı TR63 Bölgesi özelinde araştırılmıştır. Bu kapsamda sığınmacılarla yüzyüze anket yapılmıştır. Ayrıca yerli işçi, işveren, elçi/çavuş ve muhtarlarla odak grup görüşmeleri yapılarak, toplumun birlikte çalışma ve yaşama konusunda tutumları incelenmiştir. Sığınmacıların iletişim kuramadıkları, çalışma koşullarından ve aldıkları ücretlerden memnun olmadıkları ve %65'i ülkelerine dönmek istediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to reveal the employment structure in the agricultural sector in Turkey, to determine the change and development trend of employment, to reflect the effects of international migration on agricultural employment and the adoption and adoption of foreign immigrants/refugees in the society. The change in the agricultural workforce in Turkey and the effect of net migration on the agricultural sector between the years 1988-2018 are explained with cointegration and causality analysis. In the results obtained, while the increase in the amount of migration in the short term affects the agricultural area and agricultural employment negatively, it affects the agricultural GDP positively. In the long run, the effects of migration are negative. In the causality analysis, a one-way relationship was found between migration and agricultural growth. Changes in the agricultural sector and workforce structure in Turkey have been discussed, and the workforce structure has changed significantly over the years examined. In Turkey, the change in the employment structure in the agricultural sector after migration, an increase of 7% in unpaid family workers, 15% in self-employed workers and 5% in seasonal temporary workers is observed. In addition, 85% of those working in agriculture need to do additional work. According to the results of the Panel Logistic Regression Analysis conducted using the household labor force survey data set, while the individual with an increased education level and income wants to work in the non-agricultural sector, the individual's desire to do additional work leads the person to the agricultural sector. The effects of refugees on the business structure in the agricultural sector and the perspective of the society were investigated in the TR63 Region. In this context, a face-to-face survey was conducted with refugees. In addition, focus group discussions were held with local workers, employers, envoys/sergeants and headmen, and the attitudes of the society towards working and living together were examined. It was concluded that foreign immigrant asylum seekers could not communicate, were not satisfied with their working conditions and wages, and 65% of them wanted to return to their countries.