Kent içi yolcu taşımacılığında akıllı ulaşım sistemleri uygulamaları
Smart transportation systems applications in urban passenger transportation
- Tez No: 721471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT BERAT EFE, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Trafik, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Traffic, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bugün gelişmiş ülkeler başta olmak 1960'lı yıllardan beri birçok ülkede Akıllı Ulaşım Sistemleri konusunda hızla çalışmalar yapılmakta ve politikalar geliştirilmektedir. Akıllı Ulaşım Sistemleri Japonya, Amerika, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde başlamıştır ancak teknolojik gelişmelerin de etkisiyle günümüzde Hollanda, Singapur, Almanya, Güney Kore, İngiltere gibi ülkeler de Akıllı Ulaşım Sistemleri konusunda çalışmalar yürütmektedir. Tüm dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin etkisiyle Akıllı Ulaşım Sistemleri önemli bir pazar alanı oluşturmuştur ve bu da ülkeler arasında rekabet ortamı oluşmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, toplu ulaşım araçlarıyla erişim konusunda yaşanan problemlerin minimize edilmesi amacıyla akıllı ulaşım sistemleri teknolojileri ve yapay zekâ teknolojileri birlikte kullanılmıştır. Bu kapsamda öncelikle BURULAŞ'tan alınan ve 2019 yılı ocak ve haziran ayları arasında gerçekleşen yolculukları kapsayan veriler büyük boyutlu veriler Microsoft SQL Server ve Spyder programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu kapsamında 2019 yılı ocak ve haziran ayları içerisinde gerçekleşen Bursa Uludağ Üniversitesi varışlı yolculuklar bilet ve hat tiplerine göre belirli takvim günleri baz alınarak ay, gün, saat kriterlerine göre analiz edilmiştir. Analiz sonucunda hangi hattı en çok hangi bilet tipinin hangi zamanda kullandığı bilgisi elde edilmiştir. Elde edilen bu farklı hat ve bilet tiplerine ait yolcu sayısı verileri, Spyder aracılığıyla yolcu sayısı tahmini (forecasting) yapmak için kullanılmıştır. Böylelikle Bursa Uludağ Üniversitesi varışlı istenilen otobüs hatlarına ait farklı zamanlardaki yolcu sayısı tahminleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, especially in developed countries, since the 1960s, studies have been carried out on Intelligent Transportation Systems and policies have been developed in many countries. Intelligent Transportation Systems started in developed countries such as Japan, America, Australia, but with the effect of technological developments, countries such as the Netherlands, Singapore, Germany, South Korea and England are also working on Intelligent Transportation Systems. With the effect of technological developments all over the world, Intelligent Transportation Systems has created an important market area and this has led to a competitive environment between countries. In this study, smart transportation systems technologies and artificial intelligence technologies were used in order to minimize the problems experienced in accessing by public transportation vehicles. In this context, first of all, the data taken from BURULAŞ and covering the journeys between January and June 2019, were analyzed through Microsoft SQL Server and Spyder programs. In this context, the journeys arriving at Bursa Uludağ University in January and June 2019 were analyzed according to the criteria of month, day and hour, based on certain calendar days according to ticket and line types. As a result of the analysis, the information on which line is used the most and which ticket type at which time was obtained. The passenger number data of these different lines and ticket types were used to forecast through Spyder. Thus, estimates of the number of passengers at different times of the desired bus lines arriving at Bursa Uludağ University were obtained.