Şizofreni tanılı hastalarda yoganın subjektif iyilik düzeyine ve uyku kalitesine etkisi
The effect of yoga on subjective well-being level and sleep quality in patients diagnosed with schizophrenia
- Tez No: 721489
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, şizofreni tanılı hastalara uygulanan yoga uygulamalarının subjektif iyilik düzeyi ve uyku kalitesi düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel model olarak yürütülmüştür. Gaziantep il merkezinde yer alan üç toplum ruh sağlığı merkezinin psikiyatri polikliniğine başvuran şizofreni tanısı almış hastalar araştırmanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan 35 deney ve 39 kontrol grubu olmak üzere toplam 74 hasta ise örneklemini oluşturmuştur. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ)' ve 'Pittsburgh Uyku Kalitesi Indeksi (PUKİ)'ile toplanmıştır. Yoga uygulaması haftada 4 kez, toplam 28 oturum olarak grup eğitimi şeklinde uygulanmıştır. Uygulama öncesi değerlendirmede deney ve kontrol grubundaki hastaların uyku problemleri yaşadığı ve subjektif iyilik düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda; ön testte deney grubundaki ve kontrol grubundaki hastaların WEMİOÖ ve PUKİ puan ortalamaları açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0,05). Son testte ise deney grubundaki hastaların kontrol grubundaki hastalara göre WEMİOÖ puan ortalamalarının anlamlı düzeyde arttığı ve PUKİ puan ortalamalarının anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir (p0,05). Bu araştırma sonucunda şizofreni tanısı alan bireylerde yoga uygulamalarının subjektif iyilik ve uyku kalite düzeylerini arttırmada etkili olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle yoganın şizofreni hastalarının tedavi sürecinde, psikiyatri hemşireleri ve diğer ruh sağlığı profesyonelleri tarafından tamamlayıcı bir tedavi olarak uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quasi-experimental model with pretest-posttest control group in order to determine the effects of yoga on subjective well-being and sleep quality levels of patients with schizophrenia. The population of the study consist of patients diagnosed with schizophrenia for who are visited to the psychiatry outpatient clinics of three community mental health centers located in Gaziantep. The sample study group consisted of total of 74 patients experimental group with 35 patients and control group with 39 patients. The data is collected via the 'Personal Information Form', the 'Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS)' and the 'Pıttsburgh Sleep Quality Index (PSQI)'. Yoga is applied as 28 group training session four times per week. In the pre-yoga evaluation, it is observed that the patients have sleeping problems and have low subjective well-being levels on both the experimental and the control groups. In the pre-test, wthe results of analysis based on pre-test shows that there is no significant difference in the mean scores of the patients in the experimental group and the control group in terms of WEMWBS and PSQI (p>0.05). Based on the post-test result; it is determined that the mean scores of the WEMWBS of the patients on the experimental group significantly increased and the mean scores of the PSQI were significantly decreased compared to the patients in the control group (p0.05). As a result of this research, it was determined that yoga practices were effective in increasing subjective well-being and sleep quality levels in individuals diagnosed with schizophrenia. For this reason, it is recommended that yoga practice be applied as an complement treatment by psychiatric nurses and other mental health professionals during the treatment process of schizophrenia patients.