Anonim ve limited şirketlerde pay kavramı ve pay devri
The concept and the transfer of shares in joint stock and limited liability companies
  1. Tez No: 721496
  2. Yazar: BEYZA NUR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) 124. maddesi uyarınca şirketler şahıs şirketleri ve sermaye şirketleri olmak üzere iki ayrı şekilde sınıflandırılmıştır. Kanunda anonim ve limited şirketler sermaye şirketleri olarak sayılmıştır. Sermaye şirketleri, sermayesi belirli ve paylara bölünmüş olan şirketlerdir. Bu çalışmada anonim ve limited şirketlerde pay kavramı incelenmiştir. Paylar, anonim ve limited şirketin temelini ve pay sahipliği statüsünü oluşturmaktadır. Anonim şirketlerde payı temsilen ve paydan ayrı olarak ileri sürülemeyen pay senetleri bastırılmaktadır. Çalışmamızda anonim şirketlerde pay senetleri türleri ve payın devri konuları ele alınacaktır. Diğer yandan TTK'nın 595. maddesindeki düzenleme ışığında limited şirketlerde pay devri açıklanacaktır. TTK'nda her bir sermaye şirketi için pay devri konusunda ayrıntılı düzenleme yapılmıştır. İşbu çalışmada öğreti ve yargı uygulaması dikkate alınarak anonim ve limited şirketlerde pay devrine ilişkin usul ve esaslar ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish commercial code (TCC) no 6102, article 124, companies are classified in two separate ways: individual companies and capital companies. Capital companies are companies whose capital is specific and divided into shares. In this study, consept of the shares are examined in joint stock and limited liability companies. Shares constite the basis of joint stock companies and limited liability companies and statute of shareholding. In this study, in joint stock companies, it will be aproached a classification of shares and the transfer of shares. In light of TCC article 595, the transfer of limited liability's shares will be explained. In the Turkish Commercial Code, detailed arrangements have been made for the transfer of shares for each capital company and the legal regulations have been compiled and discussed. In this study, it is examined that the procedures and principles related to the transfer of shares for joint stock and limited liablity companies with reference to opinions in the doctrine and jurisprudence.