Türkiye'deki bazı Ornithogalum L. (Subgenus Ornithogalum Baker) (asparagaceae) türlerinin polen morfolojisi
Pollen morphology of some Ornithogalum L. (Subgenus Ornithogalum Baker) (asparagaceae) species in Turkey
- Tez No: 721504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez kapsamında, Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren Ornithogalum L. (Subgenus Ornithogalum Baker) cinsine ait 15 türün (Ornithogalum armeniacum Baker, O. comosum L., O. fimbriatum Willd., O. isauricum, O.D. Düşen & Sümbül, O. lanceolatum Labill, O. malatyanum Mutlu, O. montanum Cirillo, O. nallihanense Yıld. & Doğru-Koca, O. nivale Boiss., O. orthophyllum Ten., O. pascheanum Speta, O. refractum Kit. ex Schltdl, O. sigmoideum Freyn & Sint, O. umbellatum L., O. wiedemannii Boiss.) polen morfolojisi ayrıntılı olarak tespit edilmiştir. Polen preparatları, ülkemizdeki çeşitli herbaryumlardan elde edilen çiçekli örneklerden asetoliz metodu ile hazırlanmıştır. Polenlerin morfolojik özellikleri ışık mikroskobu (LM) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) incelenmiştir. Her bir taksona ait polenlerin mikrofotoğrafları çekilmiştir. Işık mikroskobunda yapılan incelemeler sonucunda, incelenen türlerin polen boyutlarının, sulkus boyunun ve sulkus eninin türden türe farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. İncelenen Ornithogalum L. (Subgenus Ornithogalum Baker) türlerine ait polenlerin apertür tipinin monosulkat, polen şekillerinin oblat ve suboblat, ekzin ornamentasyonun ise foveolat-perforat olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen verilere göre taksonlara ait polen tanımları yapılmış ve teşhis anahtarı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the pollen morphology of 15 species (Ornithogalum armeniacum Baker, O. comosum L., O. fimbriatum Willd., O. isauricum, O.D. Düşen & Sümbül, O. lanceolatum Labill, O. malatyanum Mutlu, O. montanum Cirillo, O. nallihanense Yıld. & Doğru-Koca, O. nivale Boiss., O. orthophyllum Ten., O. pascheanum Speta, O. refractum Kit. ex Schltdl, O. sigmoideum Freyn & Sint, O. umbellatum L., O. wiedemannii Boiss.) belonging to Ornithogalum L. (Subgenus Ornithogalum Baker) naturally distributed in Turkey was determined in detail. Pollen preparations were prepared by acetolysis method from flowering samples obtained from various herbariums in our country. Morphological properties of pollen were examined by light microscopy (LM) and Scanning Electron Microscopy (SEM). Microphotographs of pollen belonging to each taxon were taken. As a result of the examinations made under the light microscope, it was observed that the pollen dimensions, sulcus length and sulcus width of the examined species differ from species to species. It was determined that aperture type of pollen belonging to Ornithogalum L. (Subgenus Ornithogalum Baker) examined was monosulcate, pollen shapes were oblate and suboblate, exine ornemantation was foveolate-perforate. According to the data obtained as a result of this study, pollen definitions of taxa were made and identification key was prepared.