Doğum sonu online ev ziyareti mobil destek uygulamasının geliştirilmesi ve bu uygulamanın annelerin özyeterlik ve anksiyete düzeyine etkisi: randomize kontrollü çalışma
Development of postpartum online home visit mobile support application and its effect on mothers' self-efficacy and anxiety level: A randomized controlled study
- Tez No: 721503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, doğum sonu mobil destek uygulamasının geliştirilmesi, doğum sonu mobil destek uygulamasının (Ebe Evimde) doğum sonu dönemde annelerin öz yeterlik ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma türünde yapılmıştır. Bu araştırmada kullanılan örneklem büyüklüğü güç analizi kullanılarak müdahale grubuna 60, kontrol grubuna 60 olmak üzere toplam 120 anne seçilmiştir. Postpartum müdahale grubundaki anneler rutin sağlık bakımlarını almanın yanında doğum sonrası 2-5. gün de ilk online ev ziyareti değerlendirmesi, 13-17. günde ikinci online ev ziyareti değerlendirmesi 30-42. günde üçüncü ev ziyareti değerlendirmesine tabi tutularak, Anne Öz Yeterlik Formu, Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği puanları değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, standart sapma, ortalama, yüzde, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, İki Yönlü ANOVA Varyans Analizi, ki-kare analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda anneler emzirme, tehlike belirtileri ve bebek bakımı konularından yardıma gereksinim duymuş ve araştırmacıdan yardım istemiştir. Deney grubundaki postpartum annelerin Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği (PSAÖ) puan ortalaması ön testte 147.18±14.66, son testte 59.50±12.64 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a randomized controlled experimental study in order to develop postpartum mobile support application and to determine the effect of postpartum mobile support application (Midwife's at My Home) on mothers' self-efficacy and anxiety levels in the postpartum period. A total of 120 mothers were selected, 60 for the intervention group and 60 for the control group, using power analysis of the sample size used in this study. In addition to receiving routine health care, the mothers in the postpartum intervention group received routine health care in the 2nd-5th postpartum period. First online home visit assessment on day 13-17. second online home visit assessment per day 30-42. Mother's Self-Efficacy Form and Postpartum Specific Anxiety Scale scores were evaluated. Number, standard deviation, mean, percentage, dependent and independent groups t-test, two-way ANOVA Analysis of Variance, chi-square analysis and correlation analysis were used to evaluate the data. As a result of the study, mothers needed help on breastfeeding, signs of danger and baby care and asked for help from the researcher. The mean Postpartum Specific Anxiety Scale (PSAS) score of the postpartum mothers in the experimental group was determined as 147.18±14.66 in the pre-test and 59.50±12.64 in the post-test.