Cengiz Aytmatov'un Elveda Gülsarı adlı romanında ikilemeler
The delemmas in Cengiz Aytmatov's Novel Elveda Gülsari
  1. Tez No: 721568
  2. Yazar: ALİ EKBER İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada ikilemeler, çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Türkçenin ilk dönemlerinden beri kullanılmış olan bu anlatım biçimi ile ilgili sorunları tespit edip çözümler üretmektir. Giriş bölümünde, ikileme için dilbilimciler tarafından tercih edilen terimler üzerinde durulmuş ve ikilemenin tanımı yapılmış, diğer önemli dilbilimcilerin tanımlarına değinilmiş, tanımların ortak ve farklı noktaları belirtilmiştir. Bu bölümde bu çalışmada yapılan tasnifle ilgili bilgi de verilmiştir. Çalışmanın inceleme bölümünde, romanda geçen ikilemeler esas olarak yapı, sözcük türleri, aldıkları isim ekleri, oluşumları, anlam ve kökenleri bakımından incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise ikilemelerle ilgili elde edilen veriler hakkında saptamalar ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reduplications are analyzed from various aspects. The aim of the study is to determine and find solutions to the problems about this phraseology that has been used since the first period of Turkish language. In introduction section, the terms preferred by linguist are emphasized, reduplication is defined, other prominent linguists‟ definations are mentioned and the common-different points of these definations are stated. Information about the classifications applied in this study is also stated. In analyze section, reduplication used in the novel are studied in terms of form, parts of speech, noun suffixes, word formation,meaning and origin. In conclusion section, determinations and comments on the data acquired about reduplications are included.