Torakolomber geçiş bölgesi instabil kırıklarında epidemiyoloji ve cerrahi sonuçlar
Epidemiology and surgical outcomes in unstable fractures of the thoracolumbar transition zone
  1. Tez No: 721612
  2. Yazar: ŞAHİN KENAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN PAŞAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Travmatik patolojiler önlenebilir hastalıklar olarak değerlendirilmelidir. Epidemiyolojik çalışmalar gelişmiş ülkelerde daha fazla yapılmaktadır. Çalışmamızda bölgemiz için epidemiyolojik verileri elde etmeyi ve istatistiki analizlerle veriler arasındaki bağı ortaya koyarak bu kliniğin yönetimine objektif katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Materyal ve Metod: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezinde 2011–2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş spinal cerrahiler retrospektif olarak tarandı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testleri ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, medyan, frekans) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U test ve Wilcoxon işaret testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi, Fisher Freeman Halton Exact Ki-Kare testi ve Tek Gözlü düzende ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Epidemiology and Surgical Outcomes in Unstable Fractures of the Thoracolumbar Transition Zone Objective: Traumatic pathologies should be considered as preventable diseases. Epidemiological studies are carried out more in developed countries. In our study, we aim to obtain epidemiological data for our region and to make an objective contribution to the management of this clinic by revealing the link between statistical analysis and data. Materials and Methods: Spinal surgeries performed at İnönü University Faculty of Medicine Turgut Özal Medical Center between 2011 and 2020 were reviewed retrospectively. IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis. Normal distribution was evaluated with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilks tests. Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U test and Wilcoxon sign test were used to compare quantitative data as well as descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency). Chi-square test, Fisher Freeman Halton Exact Chi-square test and Single-Eyed chi-square test were used to compare qualitative data.