Hatay ilinde görev yapan aile hekimlerinin akılcı ilaç kullanımı, ilaç - ilaç etkileşimleri, ilaç - bitki etkileşimleri üzerine bilgi tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes, and behaviors of family physician living in hatay on rational medicine use, medicine-medicine interactions, and medicine-herb interactions
  1. Tez No: 721611
  2. Yazar: PERVİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DÖNER GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı birinci basamak sağlık hizmeti sunucularından aile hekimlerinin akılcı ilaç kullanımı üzerine bilgi, tutum ve davranışlarını belirlemektir. Yöntem: Çalışmada Şubat 2021 – Mayıs 2021 tarihleri arasında Hatay'da görev yapmakta olan aile hekimlerine üç bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın yüzyüze anket ve ′google forms‵ üzerinden online olarak tamamlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hekimlerin 132 (%61,4)‵ si akılcı ilaç kullanım eğitimi aldığını, 83 (%38,6 )‵ ü ise almadığını bildirdi. Akılcı ilaç kullanım eğitimi alan hekimlerin arasında mesleki tecrübesi 20 yıl ve üzeri olanların sayısı 35 (%26,5) iken, mesleki tecrübesinin ilk yıllarında olan hekimlerin sayısı 20 (%15,1) olarak bulundu (p=0,001). Akılcı ilaç kullanım eğitimi alan katılımcılardan ilaçlar hakkında bilgi düzeylerini değerlendirmeleri istendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate the knowledges, attitudes, and behaviors of family physicians, who are amongst the primary healthcare suppliers, on rational medicine use. Methods: Family physicians serving in Hatay are interviewed in this study between February and May 2021. The interviews containing are carried face to face and through online forms due Results: 132 (61,4%) of the family physicians participating in the study reported that they received rational drug use (RDU) training, while remaining 83 of them did not. The number of physicians with 20+ years of experience who received RDU training was 35 (26.5%) and the number of those in their first year was 20 (15.1%) (p=0.001). Participants with RDU training were asked to evaluate their knowledge on drugs. 110 (83.3%) of them evaluated themselves good in terms of indications.