Belgesel fotoğrafçıların gözünden Suriyeli mülteciler: Kerem Yücel ve John Stanmeyer fotoğrafları
Syrian refugees through the eyes of documentary photographers: Kerem Yücel and John Stanmeyer photographs
- Tez No: 721707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ÖZDAMAR AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Journalism, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Uzun bir geçmişe sahip göç olgusu hem gerçekleşme sebeplerinden dolayı hem de sonuçlarından dolayı birçok açıdan incelenen bir olgu olmuştur. 2011 senesinde Suriye'de başlayan ve kademeli olarak artan iç savaş ve kaos durumu Suriye'de yaşayan vatandaşların ülkelerini terk etmelerine yol açmış ve çeşitli ülkelere göç etmelerine sebep olmuştur. Bu ülkelerin başında ise Türkiye gelmektedir. Yaşanılan bu göç süreci ise birçok disiplin tarafından takip edilmiştir. Belgesel fotoğraf bunlardan birisi olmuştur. Belgesel fotoğraf ilkeleri gereği konusunu yaşamın gerçeklerinden almaktadır. Savaşlar, göçler, yoksulluk, ötekiler, soykırım, hak ihlalleri, küresel ısınma vb. gibi durumlar belgesel fotoğrafın konuları arasındadır. Dolayısıyla belgesel fotoğraf disiplinini benimseyen fotoğrafçılar da, Suriye göçünü de konu edinerek kendi ilkeleri çerçevesinde yaşanan süreci görselleştirmiştir. Bu doğrultuda çalışmada belgesel fotoğraf ilkeleri, temsilcileri ve örnek çalışmalar hakkında bilgi verilerek belgesel fotoğrafın göç ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Buna ek olarak belgesel fotoğraf disiplinini benimseyen fotoğrafçıların görsel projeleri üzerinden Suriye göçü, mültecilerin yaşamları ve bunların temsilleri incelenmeye çalışılarak belgesel fotoğrafın Suriye göçünü nasıl temsil ettiği hakkına bir sonuca ulaşılmak istemiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration, which has a long history, has been a phenomenon that has been examined in many ways, both because of its realization reasons and because of its consequences. The civil war and chaos that started in Syria in 2011 and gradually increased, caused the citizens living in Syria to leave their countries and migrated to various countries. Turkey comes first among these countries. This migration process has been followed by many disciplines. Documentary photography has been one of them. Documentary photography takes its subject from the realities of life in accordance with its principles. Wars, migrations, poverty, others, genocide, violations of rights, global warming, etc. situations such as these are among the subjects of documentary photography. Therefore, photographers who have adopted the discipline of documentary photography have also visualized the process experienced within the framework of their own principles by also focusing on the Syrian migration. In this direction, the relationship between documentary photography and migration was investigated by giving information about the principles of documentary photography, its representatives and case studies. In addition, the Syrian migration, the lives of refugees and their representations were tried to be examined through the visual projects of photographers who adopted the documentary photography discipline, and wanted to reach a conclusion about how documentary photography represents Syrian migration.