Dışarıdan yemek hizmeti alınan bir özel hastanede personele verilen yemek hizmetlerinin değerlendirilmesi
Assessment of outsourced food services provided to staffin A private hospital
- Tez No: 721706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kocaeli'de dışarıdan yemek hizmeti alan bir özel hastanede çalışanların yemek hizmetleri ile ilgili düşüncelerinin belirlenmesidir. Bu temel amacın yanı sıra personelin nitelikleri açısından yemek hizmetleri ile ilgili değerlendirmeleri arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Çalışmanın verileri, Nisan- Haziran 2019 tarihleri arasında 19-65 yaş arasındaki 49 erkek, 153 kadın toplam 202 gönüllü katılımcıya 22 sorudan oluşan anket formu uygulanarak elde edilmiştir. Bu araştırmada; personelin %82,2'si hastane yemekhanesinin fiziksel büyüklüğünün ve planının yetersiz olduğunu, %53'ü yemekhanenin havasız olduğunu, %44,6'sı kalabalık olduğunu, %18'i kirli olduğunu, %6,4'ü aydınlatmanın yetersiz olduğunu, %44'ü yemekhane ve yemek hizmetlerindeki olumsuzluklar nedeniyle genellikle başka kaynaklardan yemek temin ettiklerini, %61,4'ü yemeklerin dengeli beslenme için uygun olmadığını, %63,9 'u yemekler arasında uyum olmadığını, %70,3'ü yemeklerin hazırlanış ve lezzetiyle ilgili şikayetleri olduğunu, %64,4'ü ise ekmeklerin kalitesiz olduğunu belirtmiştir. Çalışmada ele alınan konular için elde edilen veriler katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, kıdem ve unvan özelliklerine göre sınıflandırılıp karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of the employees about outsourced food services in a private hospital in Kocaeli. Beside this purpose, the differences between the assessment of the staff about catering services in terms of their qualifications were surveyed. The data of the research were acquired by using a questionnaire composed of 22 questions to a total of 202 volunteer participants, 49 men and 153 women, between the ages of 19-65, between April and June 2019. In this research; 82.2% of the personnel stated that the physical size and plan of the hospital cafeteria is inadequate, 53% the cafeteria is stuffy, 44.6% is cramped, 18% is unclean, 6.4% is dim-lighted, 44% of them usually get food from other sources due to the shortages in the cafeteria and catering services, 61.4% of them say that the meals are not appropriate for a balanced diet, 63.9% of them there is no harmony between the meals, 70.3% of them complain about the preparation and taste of the meals. while 64.4% stated that the breads were of low quality. The outcomes from the subjects were found out statistically significant. The data in the study were classified and compared according to the age, gender, seniority, education level and title of the participants. While it was determined that seniority made a significant difference in the assessment of the physical qualities of the cafeteria, gender was critical in terms of hygiene, marital status and title were effective in terms of portion size, age and title in terms of taste, and age in the habit of leaving food on the plate significantly altered the outcomes (p).