Resim sanatında doğa'dan esinlenerek gerçekleştirilen biçimsel uygulamalar ve doğaçlama kavramının
Investigation of sylistic applications and the improvisation concept in paintings inspired by nature
- Tez No: 721712
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sanatçılar tarih boyunca, bitmeyen bir hevesle ve doğadan esinlenme esasına bağlı doğaçlama kavramına farklı yaklaşımlar getirerek biçimsel uygulamalar gerçekleştirmişlerdir. Söz konusu tarihi ve sanatsal evrimler, kavramlaştırılıp, gelecek nesillere kalıcı ve zengin envanter mirasını da önemli kılmıştır.“Meraklısına doğa bir rehberdir.”sözü, tüm disiplinler kapsamında her alanda kılavuz olmuştur. Güzel Sanatlar başlığı altında yer alan ve bir anabilim dalı olan resim sanatında da araştırmanın esasını teşkil eden“doğadan biçimsel uygulamalar ve doğaçlamalar”konsepti son derece yoğun bir şekilde pozitif yönde bu sözün etkisinde kalmıştır. Bu kapsamda, estetik, işlevsel ve teknik açıdan ortaya konan göz alıcı çizimler, bazen bir sulu boya; bazen bir akrilik veya çarpıcı optik illüzyonla veya fotoğraflarla, özellikle baskılarda, gravürde karşımıza çıkmaktadır. Modern Resim sanatında doğa, görsel ilmiyle her dönem resme ışık tutmuş ve görsel bir şölene sahne olmuştur. Yaratıcının her taşta ve çiçekte, yıldız üzerine işlediği ebedi sanat harikaları, okuyucu yetisine sorun çözme noktasında ışık tutmaktadır. Bu durum ressamın doğayla sıkı bir bağ kurmasını da sağlamıştır. Bu noktada doğaya samimi yaklaşımlar, doğayla entegrasyon eğilimleri, sanat ve sanatçı ruhu bir arada, eşsiz manzaralar oluşturur. Bu durum doğanın harikaları ve insanı büyüleyen görseli, ilmi, sadeliği, güveni; rengarenk bilgi dolu paletleri ile mükemmel prezantasyon oluşturur. Bu çalışma, doğa temalı doğaçlama yaklaşımlarına yeni bir soluk getirmesi bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Artists have completed stylistic applications by combining different approaches with improvisation techniques linked basically to inspiration from nature with an unending enthusiasm throughout history. These historical and artistic evolutions are conceptualized and important as a permanent and rich inventoried legacy for future generations. The saying 'nature is a guide for the curious' acts as a guide in all areas within the scope of all disciplines. The concept of 'stylistic applications and improvisations from nature' representing the basis of this research about the art of painting, included as a department under the heading of fine art, has been heavily influenced by this saying in a positive way. Within this scope, eye-catching drawings, sometimes water colors, sometimes acrylic, with striking optical illusions or with photographs, especially in prints and engravings are encountered emerging from esthetic, functional and technical viewpoints. In modern painting, nature has enlightened painting in every period with visual science and a visual feast emerges. The eternal wonders of art operating on stars, in every stone and flower of the creator, shed light on the reader's ability to solve problems. This situation ensures a tight bond between the painter and nature. At this point, sincere approaches to nature, trends integrating with nature, art and artist spirit combine to create unrivaled perspectives. This situation comprises perfect presentations with colorful information-filled palettes of the wonder of nature and the visual, scientific, simplicity and trust that enchants people. This study is important in terms of bringing new breath to improvisation approaches with natural themes.