İ'câzu'l Kur'an bağlamında sarfe teorisi
Sarfe theory in the context of I'câzu'l Qur'an
- Tez No: 721715
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMUTALİP ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kur'ân-ı Kerim, araştırmacıların tezlerinde baş sırada bulunmaktadır. Çünkü Kur'ân, son Peygamber Hz. Muhammed'in (as) mucizesi, hayatın akışını düzenleyen kanun ve yüce işlere yönlendiren bir mürşittir. Âlimler, Kur'ân'ın i'câz yönlerini farklı yöntemlerle açıklamış, onu araştırmada farklı yaklaşımlar sergilemişlerdir. Âlimlerin çoğunluğu, Kur'ân-ı Kerim'in, harici bir sebep olmaksızın, bizzat mu'ciz olduğunu beyan etmişlerdir. Bununla birlikte sarfe teorisini kabul edenlere göre i'câz; Kur'ân'ın zatının kendisinden değil de dışından bir şey olduğunu söylemişlerdir. Bu araştırmanın amacı, sarfe teorisinin içeriğini, onu kabul edenlerin delillerini ve itiraz edenlerin tepki ve cevaplarını ortaya koymaktır. Birinci bölümde; Araştırmanın konusu, amacı ve yöntem/kaynakları, İkinci bölümde; İ'câz mefhumu ve alt dalı olarak tehaddî, muaraza ve mucize kavramlarına yer verilip daha sonra i'câz konusuna devam edilerek i'câz mefhumunun ortaya çıkışı, tarihsel bağlamı ve bu çerçevede geniş bilgiler sunulmaya çalışılacaktır. Üçüncü bölümde; Sarfe kavramının menşei, doğuşu, günümüze dek olan tekâmülü, sarfe düşüncesinin kaynakları ele alınarak sarfe konusu üzerinde geniş bir şekilde durulmaya çalışılacaktır. Son olarak sarfe teorisinin geçersizliği ortaya konularak sonuç ile bitirilecektir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly that the Qur'an is at the top of the researchers' theses. Because the Quran is the miracle of the last prophet Hz. Muhammad, the law that regulates the flow of life and a guide who directs it to lofty works. Scholars have explained the i'jaz aspects of the Qur'an in different ways and have shown different approaches in researching it. The majority of scholars have said that the Quran itself is a miracle without any external reason. However, according to those who accept the theory of sarafah, i'jaz; They said that the essence of the Qur'an is not something from itself, but something outside it. The aim of this research is to reveal the content of the theory, its evidence, the evidence of those who accept it, and the reactions and answers of those who object. In the first part; The subject, purpose and methods/methods of the research, In the second part; the concept of i'jaz and its sub-branch will be given place to the concepts of threate, muaraza and miracle, and then continuing the subject of i'jaz, the emergence of the concept of i'jaz, its historical context and extensive information will be presented within this framework. In the third part; On the other hand, the origin of the concept of consumption, its birth, its evolution until today, the sources of the concept of consumption will be discussed and the subject of consumption will be studied in a broad way. Finally, the invalidity of the consumption theory will be revealed and it will be concluded with conclusion.