Fahruddîn er-Râzî'nin tefsîri'nde İ'câzu'l-Kur'ân
The Miraculous of Qur'ân in the Fahr al-Dîn al-Râzî's tafseer
  1. Tez No: 429860
  2. Yazar: MEHMET EMİN YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Çalışmamızın konusu Fahruddîn er-Râzî'nin Mefâtîhu'l-Gayb adlı tefsirinde İ'câzu'l-Kur'ân'dır. Dînî ilimlerin hemen her alanında eser veren Râzî, tefsir alanında da büyük bir eser ortaya koymuştur. Mefâtîhu'l-Gayb adlı bu eser, yazıldığı günden itibaren birçok kişi tarafından okunmuş, üzerinde önemle durulmuş ve hakkında kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Biz de çalışmamızda bu tefsiri, İ'câzu'l-Kur'ân yönüyle ele aldık. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında Fahruddîn er-Râzî'nin hayatı ve eserleri hakkında özet bilgiler verdik. Daha sonra İ'câzu'l-Kur'ân kavramı, bu kavramın tarihsel gelişimi ve bu ilmin gelişmesine katkısı olan âlimlerin görüşleri hakkında bilgi verdik. Çalışmamızın birinci bölümünde, Fahruddîn er-Râzî'nin İ'câzu'l-Kur'ân'la alakalı temel konulara yaklaşımını inceledik. Bu bölümde; Mucize, kerâmet ve sihir kavramları, geçmiş Peygamberlerin mucizeleri, tehâddî, muaraza ve sarfe gibi temel konuları ele aldık. İkinci bölümde Fahruddîn er-Râzî'ye göre Kur'ân'ın belâgat ve fesâhat yönüyle mucize olması konusunu ele aldık. Kur'ân'ın i'câzıyla bağlantılı olarak; Îcâz, itnâb, temsîl, teşbîh ve Kur'ân'ın üslûbu gibi temel belâgat konularının Râzî tarafından nasıl ele alındığını inceledik. Ayrıca bu bölümde nazım düşüncesi bağlamında Fahruddîn er-Râzî'nin Kur'ân'ın bütünlüğünü nasıl ele aldığını inceledik. Ayrıca Râzî'nin Kur'ân'ın gaybî haberler ihtiva etmesi ve vahyin kaynağını tespit etme noktasında Hz. Peygamber (s.a.v.)'in şahsiyeti gibi konuları nasıl ele aldığını inceledik. Sonuç kısmında ise çalışmamız boyunca elde ettiğimiz bütün bilgilerin hülasasını verdik. Anahtar Kelimeler Kur'ân, İ'câz, Râzî, Mefâtîhu'l-Gayb.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the Miraculous of Qur'ân in the Fahr al-Dîn al-Râzî's tafseer“Mefâtîhu'l-Gayb.”al-Râzî who work in almost every area of theology, has put out a great work in the field of commentary. This work named Mefâtîhu'l-Gayb, was read by many people since it was written, it has been accentuated over and done extensive work on. In the present study, we dealt with this commentary the Miraculous of Qur'ân direction. Our study is composed of an introduction and two sections. İn the introduction, we give concise information about the life and works of Fahr al-Dîn al-Râzî. Then we have provide information about Miraculous of Qur'ân concept, historical development of this concept and about the opinions of the scholars who contributed to the development of this science. In the first section of our study, we have examined the approach of Fahr al-Dîn al-Râzî to the key issues related to the Miraculous of Qur'ân. In this chapter; We have examined basic issues such as miracle, oracle and magic concepts, the miracles of the previous prophets, challange (tehâddî), imitating and prevent (sarfe). In the second section, we dealt with the issue of the miraculous of the Qur'an in terms of rhetoric (belâgat) and perfect expression (fesâhat) according to Fahr al-Dîn al-Râzî. Connection with miraculous of the Qur'an; We have examined how it was examined the basic rhetoric issues such as terse, hyperbole, parable, allegory and style of the Qur'an by Fahr al-Dîn al-Râzî. Also in this section, we have examined in the context of the idea of the Qur'an's integrity how it was examined the unity of the Qur'an by Fahr al-Dîn al-Râzî. In addition we have examined how to handle issues such as to containing the Qur'an unseen information and the personality of Prophet Muhammad (s.a.v.) in the point of identify the source of the revelation by Fahr al-Dîn al-Râzî. At the conclusion of our study, we have provided the extraction of all the information we obtained during our study. Keywords Qur'ân, Miraculous, Râzî, Mefâtîhu'l-Gayb