Avrupa Birliği üyelik sürecinde Batı Balkanlar'da Avrupalılaşma: Kimlik, güvenlik, dış politika
Europeanization in the Western Balkans in European Union membership process: identity, security, foreign policy
- Tez No: 721714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMANİL DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, Avrupalılaşmanın Batı Balkan ülkelerine yansımasını incelemektedir. Avrupalılaşmayı bir yaklaşım olarak ele alıp Batı Balkan ülkelerinin AB'nin üyelik kriterlerine yönelik tutumlarını ve bakış açılarını araştırmaktadır. Ayrıca geçmişten günümüze taraflar arasındaki ilişkinin seyri doğrultusunda üç ana başlığımız olan“kimlik”,“güvenlik”ve“dış politika”konularına ilişkin siyasi tutumları ve kararları analiz edilmektedir. Batı Balkanlar'ın bugünkü durumu geçmişin hafızasından bağımsız olarak tartışılamamaktadır. Bu da bize AB'nin atacağı her adımın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Sürekli güç mücadelesinin verildiği bu bölgede sadece AB ve Batı Balkanlar ilişkileri değil, aynı zamanda alanda etkin olmak isteyen alternatif güçlerin varlığı da Batı Balkan ülkelerinde Avrupalılaşmanın önüne set çekmektedir. Bu tez çerçevesinde Batı Balkanlar'ı kapsayan altı ülkeden ve farklı etnik-dini kökenden 11 kişi ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar doğrultusunda ele aldığımız konuya, Batı Balkanlar'da yaşayan kişilerin görüşleri dahil edilerek derinlemesine analiz ile ışık tutulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the reflections of Europeanization on the Western Balkan countries. On the basis of Europeanization approach, this study investigates the perception of the Western Balkans towards EU's membership criteria. Furthermore, this study also analyzes these countries' political behavior and political decisions especially on identity, security, and foreign policy with a historical perspective. The ongoing situation of the Western Balkans cannot be discussed independently from the memory of the past. This shows us how crucial every step taken by the EU is to be. In this region where there is a constant struggle for power, not only the relations between the EU and the Western Balkans but also the alternative powers playing in the region are shaping the Europeanization of the Western Balkan countries. Within this framework of my thesis, 11 interviews were conducted with people from different countries and different ethnic-religious backgrounds in the Western Balkans. The interviews enabled us to have in-depth analysis about identity, security, and foreign policy in the Europeanization process and to analyze main discussions on these issues through the lenses of people.