Bilgi iletişim teknolojilerinin illerin ekonomik büyümesi üzerine etkisi: Panel veri analizi
The effect of information communication technologies on the economic growth of provinces: Panel data analysis
- Tez No: 721730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE ILIKKAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma iller bazında bilgi iletişim teknolojilerinin ekonomik büyümeye etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. BİT'in ekonomik büyümeye etkisi 81 il düzeyinde 2011-2019 dönemleri için panel veri analiz yöntemi (Driscol Kraay tahmincisi) kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada beş model oluşturulmuştur. Model I çalışmanın temel aldığı MRW(Mankiw, Romer, Weil) (1992) modelini ifade ederken, Model II, III, IV ve V ise sırasıyla MRW modeline BİT değişkenlerinin (sabit telefon kullanımı, cep telefon kullanımı, internet kullanımı ve bu değişkenlerden yazarın temel bileşenler analiz tekniği ile kendi hesaplaması olan endeks değişkeni) ilave edilerek genişletilmiş versiyonudur. Elde edilen bulgular şu şekildedir: MRW modelinde yer alan ve kontrol değişkenleri olarak kullanılan değişkenler analiz edilen bütün modellerde anlamlı ve teorik beklentiyle uyumludur. Buna karşın çalışmanın amacını oluşturan bilgi iletişim teknolojileri için kullanılan“sabit telefon kullanımı, cep telefon kullanımı, internet kullanımı ve endeks ”değişkenlerine ait katsayılar teorik beklentilerle uyumlu olmasına rağmen, istatistiksel olarak anlamlı değildir. Çalışma iller bazında BİT'in ekonomik büyümeye etkisini mevcut veriler kullanılarak daha önce analiz edilmemiş olmasından dolayı literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal the effect of information and communication technologies on economic growth on the basis of provinces. The effect of ICT on economic growth has been examined at the level of 81 provinces for the 2011-2019 periods by using the panel data analysis method (Driscol Kraay estimator). Five models were created in the study. Model I refers to the MRW (1992) model on which the study is based. Models II, III, IV and V are extended versions of the MRW model by adding ICT variables (fixed phone use, mobile phone use, internet use, and the index variable which is the author's own calculation from these variables using the principal components analysis technique). The findings are as follows: In the MRW model, which is used as control variables included are significant in all models analyzed and are consistent with the theoretical expectation. On the other hand, although the coefficients of“fixed phone use, mobile phone use, internet use and index”variables used for information and communication technologies, which constitute the aim of the study, are compatible with theoretical expectations, however they are not found statistically significant. The study is expected to contribute to the emprical literature since the effect of ICT on economic growth on the basis of provinces has not been analyzed using existing data before.