Bilgi toplumunda yeni istihdam modelleri
New employment models in the information
  1. Tez No: 135340
  2. Yazar: AYLİN SATUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
oz Bu tezde, Bilgi Teknolojilerinin etkileri incelenmiş, yeni iş modelleri tanımlanmış ve dünyadaki mevcut eğilimin Türkiye'de istihdam üzerine etkileri irdelenmiş ve karşılaştınlmıştır. İlk bölümde yeni ekonominin değerleri ve bu ekonomide talep edilen yeni beceriler tanımlanmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde önemli ve hızlı gelişmeler, yenilik ve yaratıcılığı ön plana çıkarmaktadır. Daha kısa sürede, daha farklı ürün ve hizmeti tüketiciye sunmak için, o ürün ve hizmeti oluşturacak nitelikli; yani yaratıcı ve yenilikçi işgücüne ihtiyaç artmıştır. Bilgi ve İletişim Teknolojileri, dünyanın herhangi bir yerinde gerçek zamanlı üretebilmeye olanak tanımaktadır. Bu hiç kuşku yoktur ki iş modellerini temelinden etkileyecektir. İkinci bölümde ise Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin iş organizasyonlarında yarattığı değişimler değerlendirilmiştir. Bilgi teknolojileri milyonlarca insanın her nerede ve ne zaman isterlerse bilgiye ulaşmalarını sağlamaktadır; bu da mevcut yerleşmiş ekonomik ilişkilerin bozulması anlamına gelmektedir. Etkisi, mevcut ekonomik davranışların oluşturduğu pazar, sistem ve organizasyonda hızla hissedilmektedir. Yeni iş olanaklarının yaratılması veya bazı işlerin kaybolması, işin içerik ve kalitesi, iş yerleri, iş sözleşmelerinin doğası, gereken yetkinlikler, iş organizasyonları, işçinin etkinliği ve fonksiyonları, işveren organizasyonları hepsi teknolojik bilgi devriminin oluşturduğu bu yeni global dünyadan etkilenmektedir. Son bölümde ise Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Türkiye'deki çalışma yaşamına istihdama ve iş modellerine etkileri anlatılmıştır. Buna göre yeni iş modelleri; konunun ekonomik, hukuki ve sosyal boyutu göz önüne alınarak incelenmiştir. Aynı zamanda Türkiye'deki istihdamın mevcut profili ve yetkinlik seviyesinin araştırılması da çok önemlidir. Dünyada Türkiye'nin rekabet edebilmesi için mevcut işgücünü yetiştirmesi yani eğitim ve geliştirme politikalarına özellikle odaklanması için sayısız neden bulunmaktadır. Bu tez, ilgili konuda sebep sonuç ilişkisini ortaya koymaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is aimed to search the impacts of the Information and Communication Technologies on life at work and to describe the changes on the nature of the employment contract and finally compare current trends to the actual situation in Turkey. The values and the skills of the New Economy were defined in the first section. Periods of rapid technological change give rise to innovation and creativity, the outcomes of which cannot be known in advance. The ability to organize production in“real time”anywhere in the world will no doubt induce changing patterns in the global division of labor. In the second section, it has been explained the effects of the information and communication technologies into business life. Information Technology is making more people to access information faster whenever and wherever they need it and this is disrupting established economics relations. The effect will be profound changes in the structure of the markets and organizations and established patterns of economics behavior. Changes in how economy works will transform the world of work. The creation and loss of the jobs, the content and quality of work, the independence of the work from the location, the nature of the employment contracts, the organization models and the competences of the employees are being affected by new global economy is formed by means of the information and communication technologies. Last section is explaining how the information and communication Technologies affect the business life and employment models in Turkey. Accordingly, new employment models were investigated by taking into account of its legal, social and economical aspects. At the same time, it is vital to evaluate actual profile and competence level of the workforce in Turkey. There are many reasons available to address the greater need to focalize training and the development of the workforce in order that Turkey can compete at world level. This study is explaining related cause and effect analyses. IV