Karayolları Trafik Kanunu'nda kusur
Fault in the Highway Traffic Act
  1. Tez No: 721731
  2. Yazar: ÖMER ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Karayolları trafiğinde meydana gelen kazalarda kusurun hukuki sorumluluğa etkisine dair tezimizde, bu alandaki özel düzenleme olan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda öngörülen kusura ilişkin hükümler incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle Karayolları Trafik Kanunu'nda belirtilen trafik kazalarında asli kusurlu sayılan haller ele alınmıştır. Sonrasında, özellikle işleten olmak üzere karayolları trafiğinde sorumlu kişiler, motorlu araç ve motorlu aracın işletilmesi kavramları; trafik kazalarında hukuki sorumluluğun niteliği, koşulları ve hükümleri ile trafik kazalarında hukuki sorumlulukta kusurun rolü öğreti ve yargı kararlarındaki tartışmalar ışığında değerlendirilmiştir. Tezin kaleme alınması sırasında uygulanan araştırma yöntemi, doküman incelemesi şekliyle nitel araştırma yöntemidir. Bu doğrultuda Karayolları Trafik Kanunu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, ilgili yönetmelikler, kütüphane çalışmaları kapsamında konuyla ilgili bilimsel eserler, ilgili doktora tezleri, güvenilirliği teyit edilmiş internet kaynakları, bilimsel makaleler ve akademik dergiler incelenerek analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, trafik kazalarında ve sorumluluğun paylaştırılmasında kusurun doğurabileceği etkileri ihtimaller dâhilinde somutlaştırmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fundamentally the Highway Traffic Act (Law No. 2918) and its provisions on fault are studied as they are the primary sources of law in this field in Turkey. In this context, firstly the listed circumstances of fault-based liability under the Highway Traffic Act are examined. Secondly, the responsible people of the running of the highway traffic; the liability of motor vehicle holders; motor vehicles and the concepts related to the running of the motor vehicles; qualifications, conditions and the related civil liability provisions as well as the relevance role of fault in determining the civil liability for road accidents are evaluated in light of the doctrinal discussions and judicial decisions. During the writing of the thesis, qualitative research methods through document review is used. Accordingly, the Highway Traffic Act, the Turkish Code of Obligations (Law No. 6098) and the related regulations, scholarly books and writings, law journal articles, related doctorate theses, credible internet sources are studied through a careful examination. The main aim of this study is to concretize the impact and possible consequences of fault regarding traffic accidents and the allocation of civil liability.