Molla Hüseyin Batevî ve Mevlid-i Nebî adlı eserinde iktibas olunan hadislerin tahrîci ve değerlendirilmesi
Mullah Hussain Bateve and takhrij and evaluation of hadiths in his book Mawlid an-Nabi
  1. Tez No: 721773
  2. Yazar: MAHSUN AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mevlid, yüzyıllar boyunca halk arasında büyük bir ilgi görmüş, kandil gecelerinde, cenazelerde, düğünlerde ve sünnet törenlerinde okunagelmiş bir metindir. Güncelliğini koruyan mevlid, Hz. Peygamber'in hayatını konu edindiğinden içerisinde çok sayıda rivayet barındırmaktadır. Metinlerde sahih hadislerin yanı sıra hasen, zayıf hatta uydurma bir takım rivayetlerin de yer edindiği mâlumdur. Bu çalışmamızda Molla Hüseyin Batevî'in telif ettiği Mevlid-i Nebî adlı eserinde yer alan rivayetler tespit edilip ilgili haberlerin sıhhat durumu beyan edilmiştir. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde mevlid kelimesinin tahlili, mevlidin ortaya çıkış serüveni, mevlidlerin yaygınlığı ve Mevlid-i Nebi ile diğer mevlidlerin irtibatı gibi konular işlenmiştir. Birinci bölümde Molla Hüseyin Batevî'nin doğumu, ailesi, ilmî hayatı ve eserlerine dair mâlumatlar ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Batevî'nin eserini oluştururken yararlandığı rivayetler tespit edilip bunların tahrîc ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mevlid is a text that attracts great attention among the people and is read in holy nights, weddings and circumcisions. Mawlid, which is up-to-date, contains many narrations as it deals with the life of the Prophet (pbuh). It is known that in addition to the authentic hadiths, there are some hasen, weak and even fabricated narrations in the texts. In this study, the narrations (riwayahs) in the work named Mevlid-i Nebî written by Molla Hüseyin Batevî will be determined and the authentic status of there lated narrations will be declared. Our study consists of an introduction and two parts. In the introduction, subjects such as the analysis of the word mawlid, the adventure of the emergence of mawlid, the prevalence of mawlids and the connection of Mevlid-i Nebi and other mawlids are discussed. In the first part, information about the birth, family, scientific life and works of Molla Hüseyin Batevî is discussed. In the second part, the narrations that Batevî used while creating his work were determined and their sources were determined.