Cinsel taciz suçu
The crime of sexual harassment
  1. Tez No: 721772
  2. Yazar: ÖZGE NUR KERPİŞCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Cinsel taciz suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 105. maddesinde düzenlenmiştir. Kanuna göre bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi cezalandırılmaktadır. Cinsel taciz suçunun oluşabilmesi için kişinin vücut dokunulmazlığı ihlâl edilmemiş olmalıdır. Vücut dokunulmazlığının ihlâli durumunda mağdurun yaşına göre cinsel saldırı veya cinsel istismar suçları oluşabilecektir. 6545 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile birlikte cinsel taciz suçunu da kapsar biçimde cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar alanında önemli değişikliklere gidilmiştir. Bu kapsamda cinsel taciz suçunun mağdurunun çocuk olabileceği, bunun cezayı arttıran bir hâl olduğu düzenlenmiştir. Bu çalışma çerçevesinde, cinsel taciz suçu ile ilgili bilgiler verilmektedir. Cinsel özgürlük, cinsel şiddet, toplumsal cinsiyet kavramları, cinsel taciz suçuna ilişkin istatistikler, karşılaştırmalı hukukta suçun durumu çalışmanın ilk bölümünde incelenmiştir. İstinaf mahkemelerini de içerir şekilde yargı kararları ışığında, güncel tartışmalar, suçun unsurları, oluşumu, nitelikli hâller ve diğer hususlar ikinci ve üçüncü bölümde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The crime of sexual harassment is regulated in article 105 of the Turkish Penal Code No. 5237. According to the law, a person who sexually harasses another person is punished. In order for the crime of sexual harassment to occur, the person's bodily immunity must not be violated. In case of violation of bodily immunity, sexual assault or sexual abuse crimes may occur depending on the age of the victim. With the Law No. 6545 on the Amendment of the Turkish Penal Code and Some Laws, significant changes were made in the field of crimes against sexual immunity, including the crime of sexual harassment. In this context, it has been regulated that the victim of sexual harassment may be a child, which increases the punishment. Within the framework of this study, information about the crime of sexual harassment is given. In the first part of the study, sexual freedom, sexual violence, gender concepts, statistics on sexual harassment, and the situation of crime in comparative law are examined. In the light of judicial decisions, including the courts of appeal, current debates, the elements of the crime, its formation, qualified cases and other issues are discussed in the second and third chapters.