Antagonistik maya türü Candida famata'nın elmalarda Penicilliumexpansum'un neden olduğu mavi çürüklüğe karşı etkilerininbelirlenmesi
Determination of the effects of antagonistic yeast species Candida famata against blue rot caused by Penicillium expansum in apples
- Tez No: 721789
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma elma meyvelerinde Penicillium expansum'un neden olduğu mavi çürüklüğe karşı antagonistik maya türü Candida famata'nın etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Etkinlik denemelerinde Gala elma çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan Penicillium expansum izolatı enfekteli elma meyvelerinden elde edilmiştir. Karşılıklı ekim yöntemi ile çalışmada kullanılan Candida famata'nın antibiyosis etki göstermediği belirlenmiştir. Etkinlik denemelerinde; antagonistik mayanın 1x10'4, 1x10'5, 1x10'6, 1x10'7, 1x10'8 hücre/ml yoğunluktaki süspansiyonları elma meyvesinde açılan yaralara uygulanmış, bu uygulamayı takip eden 1. 12. ve 24. saatlerde farklı gruplar halinde maya uygulanan yara yerlerine Penicillium expansum'un 1x10'6 konidi/ml spor süspansiyonu inoküle edilmiştir. İnkubasyonun 3. gününden itibaren günlük gözlemler yapılarak gelişen lezyonların çapları ölçülmüştür. Sonuç olarak uygulanan maya süspansiyonunun yoğunluğu ve patojen inokulasyonundan önce mayanın inkubasyon süresi arttıkça etkinliğin arttığı kaydedilmiştir. Yapılan ölçümlerde 1x10'8 hücre/ml yoğunlukta kullanılan antagonistik maya süspansiyonunun 24 saatlik inkubasyon sonrasında Penicillium expansum'un kontrol meyvelerinde %100 olan lezyon gelişim oranını %10 oranına düşürdüğü saptanmıştır. Bu çalışma ile antagonistik mayaların elmada Penicillium çürüklüğüne karşı pratikte kullanıma yönelik yüksek potansiyele sahip olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effectiveness of antagonistic yeast species Candida famata against blue rot caused by Penicillium expansum in apple fruits. Gala apple cultivar was used in activity trials. The P. expansum isolate used in the study was obtained from infected apple fruits. It was determined that, Candida famata did not show any antibiosis effect on Penicillium expansum in dual culture trials. In activity trials; suspensions of antagonistic yeast with the concentrations of 0 (control), 1x10'4, 1x10'5, 1x10'6,1x10'7, 1x10'8 cell/ml were applied to the wounds opened in apple fruit. For each concentrarion, the fruits divided three groups and for each group and the wounds were inoculated with 1x10'6 conidia/ml suspension of Penicillium expansum separately at 1st, 12th and 24th hours after Candida famata application. From the 3rd day of incubation, daily observations were done and the diameters of the developing lesions were measured. As a result, it was noted that the efficiency increased with the increase in the density of the applied yeast suspension and the incubation time of the yeast before the pathogen inoculation. it was determined that the concentraton of 1x10'8 cells/ml antagonistic yeast suspension reduced the lesion development rate of P. expansum from 100% to 10% after 24 hours of incubation. In this study, it was concluded that antagonistic yeasts have a high potential for practical use against blue rot of apple.