COVID-19 enfeksiyonu ilişkili baş ağrısında mekanizmalarla ilişkili mediatörlerin araştırılması
Evaluation of related mediators in headache attributed to COVID-19 infection
- Tez No: 721798
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE TUNCER ELMACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Covid-19 enfeksiyonu ilişkili baş ağrısının fenotipik özelliklerini, temel inflamatuar belirteçlerle birlikte ağrı patofizyolojisinde trigeminovasküler sistemin rolünü gösterebilecek kalsitonin gen ilişkili peptid (CGRP) düzeyi ve nöronal hasar belirteçlerinden nöron spesifik enolaz (NSE) düzeyi değişimini tespit etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ağustos-Eylül 2021 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde takip edilen 18-50 yaş arasında 88 aktif Covid-19 enfeksiyonu hastası alınmıştır. Hastalar Covid-19 enfeksiyonu ilişkili baş ağrısı olan 44 hasta ve baş ağrısı olmayan yaş ve cinsiyet özellikleri benzer 44 kontrol grubu olarak ayrılarak, baş ağrısı özellikleri Uluslarası Baş Ağrısı Derneği (IHS) 2018 kriterleri ile sınıflandırılmış, temel inflamatuar belirteçler, CGRP ve NSE düzeyleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Olguların yaş ortalamaları 33,7±9,0 olup, 47'si (%53,4) erkek idi. Covid-19 ilişkili baş ağrısı grubunda hastaların %77.2' sinde baş ağrısının semptomların geliştiği ilk gün başladığı, ortalama 3.7 gün sürdüğü ve %38,6 hastada (n:17/44) migrenöz karakterde olduğu saptandı. Vakaların VAS skor ortalamaları 6,55±1,45 idi ve %81,8' i baş ağrısını sürekli (ataklarla seyretmeyen) olarak tanımladı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed at determining the phenotypic features of COVID-19-associated headache, the calcitonin gene-related peptide (CGRP) level, which may indicate the role of the trigeminovascular system in the pathophysiology of pain along with basic inflammatory markers, and the change in the levels of neuron-specific enolase (NSE), a neuronal injury marker. Materials and Methods: The study included 88 patients aged 18-50 years with active COVID-19 infection who were followed up at Marmara University Faculty of Medicine Hospital between August and September 2021. Patients were divided into two groups: the study group consisting of 44 patients with COVID-19 associated headache and the control group consisting of 44 age- and sex-matched patients without headache. The International Headache Society (IHS) 2018 criteria were used to classify headache characteristics, and the levels of basic inflammatory markers, CGRP, and NSE were compared. Results: The mean age of the patients was 33.7±9.0, with a male ratio of 53.4% (n=47). In the COVID-19-associated headache group, 77.2% of the patients had a headache that started on the first day of symptoms, lasting for an average of 3.7 days, and 38.6% of the patients (n=17/44) had a migrainous headache. The mean VAS score of the patients was 6.55±1.45, and 81.8% of the patients defined their headaches as constant (without attacks).